Kısa Mesajla Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır? Yayınlanma Tarihi : 07.10.2019 22:36:30 - 2 yıl önce
297 izlenme297 okunma 0 yorum0 yorum

Kısa Mesajla Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?


Satın almak istediğimiz aracın karıştığı kazaları ve ne tür servis işlemlerinden geçtiğini her zaman merak etmişizdir. Merakımızda normaldir çünkü bizler araç alırken aracı genelde kullanmak için değil de yatırım amaçlı almaya çalışmışızdır. Zarar etmemek ve birikimlerimizin boşa gitmemesi için hasar kaydını öğrenmemiz gerekiyor. Kısa mesajla araç hasar kaydı sorgulama işlemi hazine müsteşarlığının 2003 yılında hazırladığı yönetmelikten sonra Türkiye sigorta ve reasüans şirketleri birliği bünyesinde kurulan sigorta bilgi ve gözlem merkezi tarafından hizmete sunulan SMS sorgulama servisleri araç hasar kaydı sorgulama işlemini kolaylaştırmıştır.


Araç Hasar Kaydını Bilmek Ne İşimize Yarar?


Araç zaten güzel görünüyor deyip düşünmemek gerekiyor çünkü hasar gören araç ne kadar bozuk olursa olsun çekiçle düzeltilir ve macunla ilk çıktığı gibi olur. Yalnız zamanla bu macun ve boyalar susuz toprak gibi çatlayıp pul pul atmakta olup daha sonra tekrar aynı işlemi yapmak zorunda kalırsınız. Kaporta aksamı yapılmış aracın alımında iki defa düşünülmeli çünkü satışı zorlaşmaktadır. Ön tarafından çarpılmış aracın büyük bir çoğunluğu denge problemi yaşamaktadır. Bu nedenle aracın hasar kaydı olup olmadığı önemlidir.


Kısa Mesajla Hasar Kaydı Nasıl Sorgulanır?


Tek yapmanız gereken aracın plakasını büyük harflerle yazıp 5664 e kısa mesaj göndermenizdir. Bu sistemin en güzel özelliği ise aracın plakası değişmiş bile olsa hasar kaydının olup olmadığı çıkmaktadır. Sorgulamada hasar kaydı varsa aracın değişe parçalarını da görebilirsiniz bunun içinde büyük harflerle parça yazıp boşluk bırakarak yine büyük harflerle aracın plakası yazılarak 5664 e kısa mesaj gönderebilirsiniz. Böylelikle alacağınız aracın hasarı ne büyüklükte ve hangi parçaları değişmiş görebilirsiniz. Kısa mesajla hasar kaydı öğrenmenin ücreti 7 lira olup bütün hatlar için geçerlidir faturalı hatların faturalarına yansır ön ödemeli hatlarda hattınızda 7 lira bulunmalıdır. Bedava kontur ve önceden alınan mesaj hakları geçerli değildir.


5664 Hasar Kaydı Sorgulama

2. el olarak almak istediğiniz aracın geçmiş hasar kaydı bilgilerine tüm operatörlerden (Turkcell, Türk Telekom, Vodafone) 5664'e SMS göndererek öğrenebilirsinizBu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!