Kırmızı Çalı Çayı Nedir ve Ne İşe Yarar ? Yayınlanma Tarihi : 21.10.2019 17:14:15 - 2 yıl önce
941 izlenme941 okunma 1 yorum1 yorum

Kırmızı Çalı Çayı Nedir?


Kırmızı Çalı bitkisi bilinen diğer bir ismi de Rooibos bitkisidir. Küçük bir çalının yapraklarından elde edilen bu bitki Güney Afrika’ya özgüdür. Rooibos çayının yaprakları fermente olduktan sonra kırmızı rengini almaktadır. Aslında fermente olmayan Rooibos çayı daha yüksek düzeyde antioksidan içermektedir. İçerisinde bulunan vitamin ve minerallerle dikkat çekmektedir. İçerisindeki vitamin ve mineralleri şöyle sıralayabiliriz; C vitamini, Magnezyum, Demir, Bakır, Kalsiyum gibi içeriklere sahiptir.


Buaralar tüm dünya da ilgi odağı haline gelmiş olan kırmızı çalı bitkisi; Rengiyle, kokusuyla ve de kafein içermemesi gibi özellikleriyle dikkat çekmektedir.


Peki bu meşhur bitkinin ne gibi faydaları var ondan bahsedelim.


Kızıl Çalı Çayının Yararları:


* Dünyada da meşhur olmasına neden olan ve dikkat çekici özelliği yaşlanmayı geciktirici özelliğidir. Kozmetik markalarının da gözde bitkisi haline gelmiş durumdadır.


* Yine bilinen en önemli özelliği de kafein içermiyor olmasıdır. Bu da bizi direk olarak kafeinin zararlı etkisinden kurtarmış oluyor.


* Kramp çözücü özelliği bulunmaktadır.


* Damar koruyuculuğu gibi güzel bir özelliği mevcuttur.


* Hücreleri yenileyici özelliğiyle egzama derideki alerjik sorunlara yönelik çözümlerde tercih edebileceğimiz bir çaydır.Guzalya faizova

Guzalya faizova
Roobus cayi ilk defa 2000 senesinde moskovadan getirmisti. Tadida,rengide muhtesem. Cok yumusak ve agnatilamayacak bir tat var. Sutle ictiginizde dahada hos. Mutlaka denemelisiniz