Kırılan Tırnaklar Ne Kadar Sürede Uzar ? Yayınlanma Tarihi : 29.10.2020 21:56:29 - 6 ay önce
228 izlenme228 okunma 1 yorum1 yorum

Kırılan Tırnaklar Ne Kadar Sürede Uzar?


Gündelik işlerde pek çok faaliyet tırnaklar yardımıyla gerçekleştirilir. Yapısında keratin maddesi bulunan ve son derece hassas yapıda olan tırnaklar dikkat edilmediğinde kolayca kırılır. Kırılan tırnakların uzama süresi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kalıtsal özellikler, yaş, kişisel bakım ve çevresel etkenler tırnakların uzama süresinde önemli rol oynar. Günde ortalama 0.1 mm uzayan tırnaklar ne kadar bakımlı ve sağlıklı olursa uzama süresi de bir o kadar kısalacaktır.


El ve ayak tırnaklarının uzama süresi farklılık gösterir. El tırnakları sürekli kullanıldığı için eldeki kan dolaşımı hızlanır. Böylece bol oksijen ve besinden faydalanan tırnaklar daha çabuk uzar.


Tırnak Bakımı


Dış görünüşün önemli ve doğal aksesuarlarından olan tırnaklar iyi bakıldığı sürece sağlığını korur kolay kolay kırılmaz.


Beslenme Faktörü


Dengeli beslenmek tırnak sağlığı için oldukça önemlidir. Tırnakların yapısında bulunan keratin maddesi, besinlerden sağladığımız kalsiyum ve demir gibi birçok maddeye ihtiyaç duyar.


Bol Su Tüketmek


Bol su tüketimi tırnakların hızlı uzamasında ve beslenip güçlenmesinde önemli rol oynar.


Hormonal Bozukluklar


Stres ve kullanılan ilaçlar tırnakların uzamasını olumsuz etkiler.


Törpülenme Şekli


Tırnaklar yuvarlak olarak törpülendiği taktirde kırılmaya karşı dayanıklı olacaktır. Küt kesilen tırnaklar kırılmaya daha yatkındır.


Suyla Temas


Sürekli su ile temasta olan tırnaklar daha hızlı uzayacaktır. Ancak fazla su teması tırnakların yumuşamasına neden olacağından kırılmasını kolaylaştırır.


Tırnakları Zorlayan Hareketlerden Kaçınmak


Tırnakları zorlayan hareketler de zayıflamalara ve kırılmalara yol açar.


Sürekli Oje Kullanmamak


Tırnaklarda ojeyi uzun süre bekletmek tırnakların sararmasına, yıpranmasına, gücünü kaybetmesine ve daha çabuk kırılmasına sebep olur. Bazı tırnaklar kırılmasa da soyulmalar olabilir. Daha çabuk uzaması istenen tırnaklara sürülen oje uzun süre kalmadan çıkarılmalıdır.Kategoriler :   SAĞLIK Oylama :
Guzalya

Guzalya
Tirnaklar ne kadar cok su gorurse o kadar hizli uzanir. Hem kemikleri hemde tirnaklarini kurutulmus yumurta kabugu ile bir kac tane limon damlayarak tuketmeye tavsiye ediyorum