Kavunun Faydaları Yayınlanma Tarihi : 20.09.2020 22:54:55 - 8 ay önce
136 izlenme136 okunma 0 yorum0 yorum

Kavunun Faydaları


Kavun çoğunlukla yaz mevsiminde yetişen bir meyvedir. İçinde yumuşak ve beyaz çekirdekleri olur, genellikle yeşil ve sarı renklidir. Yaz aylarında serinlemek için tüketilen kavunun insan sağlığı açısından birçok faydası vardır. Kavun naif kokusu ve güzel tadının yanında A, B, C, E ve K vitaminleri açısından zengindir. Ayrıca sodyum, potasyum, magnezyum, demir ve bakır içerir.


Kavun vücuda serinlik verir. Hazımsızlığa karşı etkili bir besindir. Yemekten önce yenmesi mideyi, bağırsakları ve mesaneyi temizler. Kabızlığı önleyicidir. Böbrek ve mesane taşlarının erimesine yardımcı olur. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Kalp ve damar sağlığını korur ve içerdiği folatlar sayesinde kalp krizi riskini azaltır. İçerdiği C vitamini sebebi ile kanserle etkili bir şekilde mücadele eder. Göz sağlığını ve görme yetisini koruyan beta-karoten açısından zengindir. Kavun diş ağrılarını giderir. Kabuğu kaynatılıp soğutularak gargara yapılması diş ağrısını hafifletir. Uykusuzluk sorunu olanların da tüketmesi tavsiye edilir. Ayrıca kavun kabuğu sert etin içine doğranıp pişirilirse etin daha iyi pişmesini sağlar. Genelde kavun çekirdekleri temizlenerek tüketilmektedir fakat çekirdeklerinin de sağlık açısından birçok faydası vardır. Yazın yenen kavunun çekirdekleri kurutularak saklanabilir ve kış aylarında meydana gelen öksürük sorunları için kullanılabilir.


Cilt ve Saç Sağlığı


Kavun veya çekirdeği ile yüze masaj yapılırsa yüzdeki lekeleri giderir. Cildi nemlendirir ve taze görünmesini sağlar. Cildi yeniler ve güzelleştirir. Ciltteki hastalıkların iyileşmesine yardımcı olabilir. Önemli bir cilt sorunu olan egzamanın tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda saç sağlığı için de yararlı bir bitkidir. Saç dökülmesini engeller. Gür ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur.


Kavunun faydalarından en iyi şekilde yararlanabilmek için taze tüketilmesi gerekir. Birçok faydasının olması yanı sıra aşırı tüketilmemelidir.Kategoriler :   ŞİFALI BİTKİLER Etiketler : göz sağlığına ne iyi gelşirkilo vermede yardımcı meyve Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!