Kantaron Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Yayınlanma Tarihi : 09.04.2020 01:45:46 - 1 yıl önce
335 izlenme335 okunma 0 yorum0 yorum

Kantaron Faydaları Ve Zararları


Kantaron, 14. Yüzyıldan bu zamana dek değerlendirilen, her bölgede kolaylıkla bulunabilen ve üst kısmında sarıçiçekleri olan yararlı bir bitki çeşididir. Halk dilinde sarı kantaron ya da bin bir delik otu şeklinde bilinmektedir. Ekseriyetle sıklıkla görülen yerler yeşilliğin çokça olduğu tepe, bayır ile yaylalardır. Baharın gelmesi ile beraber filiz vermeye başlayan çiçekleri sonbaharın bitiminde dökülme görülür.  


Çiçek ve kök kısımlarından yararlanılan kantaron bitkisinin sağlığa son derece yararları bulunmaktadır. Yapılan incelemelere göre kantaron çiçeğinin herhangi bir zararlı tesiri yoktur. Doğal bir şekilde yetişmekte olan bu sarı mucize depresyon tedavisinde kullanılan ilaç olarak değerlendirildiğinde oldukça faydalı iyileştirme ilacıdır. Taşıdığı özün tümünde yer alan hiperisin beyin sinirlerini yumuşatmasıyla bireye rahatlık sağlar.


Kantaron Bitkisinin Olumlu Etkileri


İştahı açarak aynı anda yükselen ateşi düşürmede etkilidir. Mide ağrılarının iyileştirmesinde yararlıdır. Bedene enerji sağlayarak direnci çoğaltır. Gastrit ile ülser iyileştirmeleri adına bire bir doğal ilaç şeklidir.


Kadınlarda regl süreçlerinde gelişen kasık ağrılarının dindirilmesini sağlar. Doğal bir kas gevşetici niteliği göstererek, sinirlere yararlı gelir. Öksürüğü kesmesiyle göğsün yumuşamasına yardımcı olur. Nikotin, kafein ile alkolün bedende oluştuğu zararı kaldırarak ve bağımlılığı yok eder. Bu niteliği bilimsel incelemelerle ispat edilmiştir. Kanser iyileştirmelerine ilave olarak kantaron bitkisinin değerlendirilmesi iyileştirmeyi hızlandırır. Bilhassa kansere sebep olan tümörün ortadan yok olmasına yarar sağlamaktadır. HIV virüsü adına kullanımı virüsün giderilmesine destek olur.


Kantaron Bitkisinin Kullanım Şekli


Ciddi bir biçimde gözlemlenen depresyon problemleri adına tablet formunda oluşturulmuş ilaçlar kullanılmalıdır. Kadınlar menopoz sürecinde ateş basması ile asabiyet durumu yaşarlar. Bu halde ilacı tavsiye edilmektedir. Gargara yapılması ile ağız içerisinde ortaya çıkmış olan yaraların tedavi edilmesine yardımcı olur. Sinirlerin rahatlaması için de çayı hazırlanarak tüketilmesi sağlanır.


 Kategoriler :   ŞİFALI BİTKİLER Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!