Kalp Yetmezliği Yayınlanma Tarihi : 28.09.2020 01:16:43 - 7 ay önce
78 izlenme78 okunma 0 yorum0 yorum

Kalp Yetmezliği


Kalp,kasılıp gevşeyerek vücuda kan pompalayan en önemli organımızdır.Kalp yetersizliğinde ise kalp doğru ve düzgün çalışamayacağı şekilde zayıf düşer ve yeterince kasılıp gevşeyemez bu nedenle de vücuda daha az kan pompalamaya başlar buda insan vücuduna oldukça sıkıntı çıkarır. Normal sağlıklı olan bir kalp bütün vücuda yetecek kadar kanı pompalayabilir fakat kalp yetmezliği olan bir bireyin kalbi yeteri kadar kanı pompalayamaz ve bu sebeple birçok hastalığı beraberinde getirir.Kalp yetersizliği genellikle kalptaki damar hastalığı,kalp krizi,yüksek tansiyon gibi hastalıklar nedeni ile kalp zarar görmektedir.


KalbeZarar Veren Diğer Hastalıklar  • Kalp kası hastalıkları

  • Böbrek yetersizliği

  • Şeker hastalıkları

  • Akciğer ve çeşitli organ hastalıkları


Kalp yetersizliği oldukça ciddi ve tehlikeli bir hastalıkdır zamanında teşhis edilip tedavi edilmez ise ölümle sonuçlanabilmektedir. Fakat zamanında fark edilip tedaviye başlandığı zaman hastalıklı olan insanlar uzun ömürler boyunca bile sorunsuz yaşamlarını sürdürebilmektedirler.


Kalp Yetersizliğinin Belirtileri


Kalp vücuda yeterli kan pompalayamamasından dolayı akciğerler ve vücudun diğer bölgelerinde sıvı birikimi meydana gelir. Bu durumda çeşitli belirtilere sebep olur.  • Kalp yetersizliği olan hastalarda nefes darlığı görülmektedir.

  • Hastalar oldukça kendilerini yorgun ve halsiz hissetmektedirler.

  • Ayak, bacak ve karın gibi vücudun alt bölgelerinde sıvı birikimi olmaktadır yani başka bir deyişle vücutta ödemler oluşmaya başlar

  • Hastalar kilo olma sorunu ile başları belaya girer kalp yetersizliği olan hastalar günden güne daha fazla kilo olmaya başlarlar.

  • Kalp yetersizliğinden dolayı kanın yeterlice pompalanmamasından dolayı akciğerlerde sıvı birikimi oluşmaktadır bu sebeple hastalarda hiç bitmeyen bir öksürük başlar. Öksürüğün yanında nefes darlığıda çekmeye başlarlar.


Bunların yanında hastalarda iştahsızlık, sık idrarı gelmesi,çarpıntı gibi diğer belirtilerde görülebilmektedir.Hastada hepsi görülmeyebilir bu belirtilerin bir ya da birkaçı görülse bile


kalp yetmezliği hastalığı olabilmektedir. Eğer bir kişide bu belirtilerin hiç birisi yok ise o bireyin kalbi oldukça sağlıklıdır.Kategoriler :   SAĞLIK Etiketler : kalp yetmezli neden olurkal yetmezli belirtilerikalp yetmezli kimlerde olur Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!