Kalp ağrısı: Göğüs Arkasında Ağrı Neden olur ve Tedavisi Nasıl olur ? Yayınlanma Tarihi : 21.11.2019 22:28:32 - 1 yıl önce
463 izlenme463 okunma 0 yorum0 yorum

Kalp ağrısı söz olduğunda, birçok lovesickness her şeyden önce düşünüyorum. Aslında, Kalp ağrısı bazen güçlü duygusal strese atfedilebilir. Buna ek olarak, kalp ağrısı çeşitli kalp hastalıklarının tipik bir Semptomudur.


Kalp ağrıları nelerdir?


Kalp ağrısı, kalbin bulunduğu göğüsteki yer acıyor. Kalp yaklaşık olarak sternumun arkasında ortadır. Daha doğrusu, sternumun solunda yaklaşık üçte ikisi ve sağda yaklaşık üçte biri.


Göğüs ağrısı mutlaka kalpten yayılmak zorunda değildir, aynı zamanda akciğerler, plevra veya özofagustan kaynaklanabilir veya kas gerginliğinin bir işareti olabilir.


Şikayetler aslında Kalp ağrısı ise, çeşitli nedenler düşünülebilir-zararsız, aynı zamanda hayatı tehdit edici. Göğüs ağrısı durumunda birçok kişi önce kalp krizi düşünür. Kalp krizi aslında bir neden olduğundan ve hayatı tehdit edici olduğundan, ağrının bir doktor tarafından kontrol edilmesi esastır. 


 


Acil doktor (telefon numarası 112) eğer çağrılmalıdır


 


kalp ağrıları çok şiddetli, birkaç dakika süren ve / veya vücudun diğer bölgelerine yayılır ve / veya


etkilenen kişi ayrıca göğüste sıkılık, nefes darlığı, kaygı ve/veya mide bulantısı hisseder ve / veya terler.


Bununla birlikte, 40 yaşın altındaki genç insanlarda Kalp ağrısı genellikle kalp hastalığının sonucu değildir. Çoğu durumda, kalp ağrısının tanınabilir bir fiziksel nedeni yoktur. Sonra doktorlar fonksiyonel kalp ağrısından bahsederler. Bunlar, örneğin stres veya zihinsel stres ile bağlantılı olarak ortaya çıkabilir ve birkaç saat hatta gün sürebilir.


 


Kalp ağrısı: bu nedenler arkasında olabilir


Koroner damarların daralması (koroner kalp hastalığı) ağrının nedeni ise, bunlar genellikle fiziksel veya zihinsel efor (stres) sırasında ortaya çıkar. Bununla birlikte, çoğu zaman, kalp ağrısı kalpten değil, sırttan veya göğüste bulunan diğer organlardan kaynaklanır. Sırt problemleri nedeni ise, genellikle belirli hareketlerde daha güçlü hale gelir veya etkilenen kişi farklı bir tutum alırsa geride bırakırlar. 


 


Kalp ağrısı her zaman fiziksel bir nedene atfedilemez. Doktorlar daha sonra fonksiyonel göğüs ağrısı veya kardiyak nevrozdan bahsederler. Bu, özellikle kalp krizinden ölmekten korkan 40 yaşın altındaki insanlarda görülür.


 


Aslında, genellikle semptomları o kadar güçlü hissederler ve tanımlarlar ki, doktor ilk önce bir enfarktüs veya kalbin dolaşım bozukluğunu (Angina pektoris) olası bir neden olarak görür. Bununla birlikte, muayene sırasında hastaların kalbinin sağlıklı olduğu ve ağrının psikolojik olarak ilişkili olduğu ortaya çıkmaktadır. Tekrarlanan stres durumları genellikle kalp nevrozunu tetikler.


 


Özel Durum Kırık Kalp Sendromu


Kırık kalp sendromu genellikle yas düşme veya ayrılık gibi çok külfetli bir olaydan sonra menopozun ötesinde kadınları etkiler. Kalp krizi ile aynı şikayetlere neden olur. Bununla birlikte, bir enfarktüsün aksine, kırık kalp sendromuna sıkışık damarlar neden olmaz. Aksine, şiddetli ağrı, muhtemelen stres hormonlarının etkisinden dolayı kalp kasına giden küçük kan damarlarının krampından kaynaklanır.


 


Kırık kalp sendromu, kardiyak nevroz psikolojik tetikleyici olarak. Bununla birlikte, kalp nevrozunun aksine, kırık kalp sendromu yaşamı tehdit eden sonuçlara sahip olabilir. Kurbanlar en kısa sürede hastaneye gitmeli.


 


Kalp İle İlgili Göğüs Ağrısı


Çeşitli kardiyovasküler hastalıklar kalp ağrısına neden olabilir. Tipik bir semptom, yaklaşık olarak aşağıdaki hastalıklarda kalp ağrısıdır:


anjina Pektorisli koroner kalp hastalığı (KHK) 


Kalp krizi


Perikard, İnflamasyon (Perikardit)


Kalp Kasının İltihabı (Miyokardit)


(Sistolik Kan Basıncı )


Yukarıda belirtilen kalp hastalıkları genellikle sadece kalp ağrısı ile değil, aynı zamanda diğer şikayetlerle de ifade edilir. Hangi hastalıktan hastalığa farklıdır. Doktor için, eşlik eden semptomlar ağrının olası nedeni için önemli bir ipucu olabilir. Bu nedenle şikayetleri mümkün olduğunca kesin olarak tanımlamak önemlidir.


Sağlıklı bir kardiyovasküler sistem için 5 ipucu


Oynama


Hoşnutsuzluk


Kalan Süre -2: 36


Fullscreen


Kardiyovasküler hastalıklar tehlikelidir - ancak genellikle önlenebilir. Videoda, kardiyovasküler sisteminizi sağlıklı tutmak için neler yapabileceğinizi öğreneceksiniz.


 


Kalp ile ilgisi olmayan nedenler 


Göğüs ağrısı her zaman kalpten değildir. Kalp ağrılarının diğer göğüs ağrılarıyla karıştırılması kolaydır. Aşağıdaki hastalıklar ve şikayetler daha sonra olası nedenler olarak kabul edilir:


 


Kas gerginliği


Diyafram gerilimleri


Omurga ve eklem problemleri


Özofagus hastalıkları (reflü hastalığı gibi)


Mide mukozası iltihabı gibi mide problemleri


Akciğer hastalıkları (pnömoni, pulmoner emboli gibi)


Plörit)


Kalp ağrısı: doktorun hangi bilgilere ihtiyacı var?


Kalp ağrısının nedenini açıklığa kavuşturmak için doktorun semptomların en doğru resmine ihtiyacı vardır. O nedenle isteyebilir:


 


Tam olarak nerede acıyor?


Ağrı ne zamandır var?


Ağrı vücudun diğer bölgelerine (örneğin kol veya alt çene) yayılıyor mu?


Kalp ağrısı hangi aktivitede meydana geldi?


Başka şikayet var mı?


Mevcut Hastalık Orada Önceden? (KHK, geçmiş kalp krizi veya kalp kası iltihabı gibi)


İlaç alıyor musun? Eğer öyleyse-hangisi?


Nitrospray kullandın mı?


Semptomlar yaşamı tehdit eden bir hastalığa işaret eder, doktoru çok hızlı bir şekilde yönlendirir, örneğin laboratuvar testleri ve ekokardiyografi gibi bir dizi araştırma.


 


Bir kan testi de doktora Kalp ağrısı nedeninin endikasyonlarını sağlayabilir. Örneğin, kalp kası dokusu kalp krizinde ölür. Ölü doku, kan dolaşımına belirli proteinleri (enzimler olarak adlandırılır) serbest bırakır. Bu sözde kalp enzimleri, kalp krizinden birkaç saat sonra kanda zaten tespit edilebilir. 


 


Mavi ahşap arka plan üzerinde kırmızı bir kalp.


Tricky: Kardiyovasküler Sınav


Bilginizi sınayın ve aşağıdaki 10 soruya cevap!


Gönül yarası: ne yardımcı olur?


Kalp ağrısına karşı ne yardımcı olur, şikayetlerin nedenlerine bağlıdır.


Örneğin, perikard iltihaplanırsa, doktor genellikle bazı ilaçları reçete eder – örneğin antibiyotikler ve steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar ve bunlar yeterli glukokortikoid görünmüyorsa.


Psikoterapi kalp nevrozu ile yardımcı olabilir. 


Kalp krizi veya anjina pektoris durumunda, farklı terapi ve izleme önlemlerinin bir kombinasyonu genellikle gereklidir.


Önemli: kalp krizinden şüpheleniyorsanız, derhal acil doktoru aramalısınız (112). Gelişine kadar akrabalar aşağıdaki önlemleri alabilir:


İlgili kişiyi sakinleştirin.


Hafifçe yükseltilmiş bir gövde ile arkaya yerleştirmeye çalışın. Pozisyon onun için mümkün olduğunca rahat olmalıdır.


Pencereyi açın ve temiz hava girmesine izin verin.


Kısıtlayıcı kıyafetler giyiyorsa, gevşetin.


Hasta anjina nedeniyle zaten tedavi halindeyse, doktor Nitrogliserinden ("Nitro") reçete edilen bir sprey veya ısırık kapsülleri olarak almış olmalıdır. Bunu ona veriyorsun. Kalp ağrısı varsa, o zaman iyileşir, bu bir kalp krizi için konuşur.


Hasta artık nefes almazsa ve kalp atmayı bırakırsa, yeniden canlandırın (kalp masajı).Kategoriler :   SAĞLIK Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!