Kabızlık Nedir, Nedenleri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir? Yayınlanma Tarihi : 07.10.2019 18:56:23 - 2 yıl önce
562 izlenme562 okunma 0 yorum0 yorum

Kabızlık Nedir, Nedenleri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?


Gastrointestinal bir problem olan kabızlık, bağırsakların yavaşlaması sonucu boşaltım güçlüğü çekme olarak tanımlanabilir. Bağırsakların çalışması her kişiye göre değişmesine rağmen günde 1 kere büyük tuvalete çıkmak genellikle normal olarak kabul edilmektedir. Ama bazı kişiler haftada 3 kere veya daha az sayıda büyük tuvalete çıktıkları zaman dışkı durumunda sertlik ve kuruluk görülür. İşte bu durum için kabızlık tanımlaması yapılabilir.


Kabızlık Belirtileri Nelerdir?


Dışkı durumunda sertlik, kuruluk, haftada 3 kereden az sayıda büyük tuvalet yapmak, büyük tuvalet bittiği halde hala tuvalet ihtiyacı varmış hissi yaşamak ve dışkı yapılırken zorlanma kabızlık belirtileri olarak sayılabilir.


Kabızlığın Nedenleri


Bağırsaklardaki atıklar, bağırsaklardan normalden yavaş geçerse kabızlık görülebilmektedir. Böyle bir durumda dışkı sert ve kuru olacaktır. Ayrıca beslenirken yeterli miktarda lif alınmaması durumunda kolon bölgesindeki kaslarda kasılma yavaş olur, buradan geçen dışkı kurur, sertleşir ve çıkışı zor olur. Kabızlığın nedenlerinden biri de budur. Ayrıca bazı ilaçlar, tuz kaybı, omurilik zedelenmeleri, felç, tuvalet ihtiyacını sürekli erteleme, dehidrasyon, hemoroid, anal zedelenmeler ve hormonal değişimler gibi durumlarda da kabızlık yaşanabilir.


Kabızlık Tedavisi


Kabızlık tedavisinde kullanılan ilaçlar mevcuttur. Bunlar bağırsakları düzenler ve dışkıyı yumuşatıcı etki yapar. Ama kronik kabızlık denen durumda uygulanan ameliyat yöntemi de vardır. Bu yöntemin uygulanması için için ilaçlarla ve başka yöntemlerle sonuç alınamamış olunması, bu sorunun en az 6 boyunca devam etmesi, 18 yaş ile 75 yaş aralığında olunması gerekir. Starr ameliyat yöntemi, kronik kabızlık için uygulanan ameliyat yöntemidir.


Kronik olmayan kabızlık için doğal yöntemlerle de tedavi mümkündür. Sinameki, kuru kayısı, kuru erik, pırasa ile yapılan bazı karışımlar kabızlığın giderilmesinde kullanılmakta ve gayet olumlu sonuçlar vermeleriyle bilinmektedirler.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!