İşveren SSK Yapılandırma 2020 Yayınlanma Tarihi : 28.09.2020 02:15:04 - 7 ay önce
98 izlenme98 okunma 0 yorum0 yorum

Resmi Gazete’de birkaç ay önce yayınlanmış olan bir bilgiyle SSK borçlarının yapılandırılacağını biliyoruz. 7020 sayılı bir kanunla 2020 yılının Mart ayı öncesinde ki tüm SSK borçları yeniden yapılandırılıyor. Yani bu durumda işverenler de geçmişten kalma SSK borçlarında yapılandırmaya gidebilecek ve bu işverenlere biraz daha rahatlık sağlayacaktır. Peki bu yapılandırma nasıl yapılıyor?


SSK Borç Yapılandırması Hangi Borçlar Üzerinde Yaptırılabiliyor?


Öncelikle işverenlerin bilgi dahilinde olması gereken şey; hangi borçlara yapılandırma geldiğidir. Yapılandırma yapabileceğiniz borçlar 2020 yılının Mart ayına kadar olan işveren prim, damga vergisi borçları, eğitime katkı payı borçları ve özel işlem borçları; ihaleden kaynaklanan borçlar; idari para cezaları yapılandırmanın dahilinde olan borçlar oluyor. Ayrıca BAĞ-KUR’luların sosyal güvenlik destek primi borçlarının da bu kapsama alındığını söyleyebiliriz. İşverenlerin de her türlü ödemek zorunda olduğu borçlarda da yapılandırmaya gidilebilecek Tabii ki hepsinin 2017 Mart ayı öncesinde olması gerekiyor.


Yapılandırma Nasıl Yapılacak?


Öncelikle işveren olarak SSK borç yapılandırması yapmak için başvuru da bulunmanız gerekiyor. Dolduracağınız başvuru formu ile ister götürerek isterseniz de internet aracılığı ile göndererek SSK borç yapılandırması için başvurunuzu yapabileceksiniz. Başvuru dilekçenizi, formunuzu, internetten yapacaksanız SGK E-Bildirge şifresine ihtiyacınız oluyor, bu şifreyi kullanarak işleminizi yapabiliyorsunuz.


İşveren İçin Başvurular Başladı Mı?


Başvurular 1Aralık 2020 tarihinde başladı ve 30 Aralık 2020’de son buldu. Başvurusunu gerçekleştirmiş olanlar için ilk ödeme 20 Aralık 2020 ikinci ödeme ise 31 aralık 2020‘e kadar yapılması gerekiyor. Eğer ödeme yapmazsanız sorunlarla karşılaşabilirsiniz, anlaşmanız da bozulabilir. Dikkat etmelisiniz.


İşverenler İçin Borçlar Nasıl Düzenleniyor?


Öncelikli olarak işverenlerin borçlarının faiz ve zamları siliniyor. İdari para cezası almış ve yapılandırmaya gitmişse %50 dilimlik kısmı alınıyor. Enflasyona göre yeniden hesap yapılarak değişiklikler belirleniyor ve işverenler taksitlerini iki ayda bir ödüyorlar.


 


 


 Kategoriler :   EKONOMİ Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!