İosta Gmail Senkronizasyonu Yayınlanma Tarihi : 11.11.2019 21:57:31 - 2 yıl önce
306 izlenme306 okunma 0 yorum0 yorum

İosta Gmail Senkronizasyonu


Google firması, daha önce İOS cihazlara vermiş olduğu Exchange desteğini, 31 Ocak 2013 tarihinden itibaren kaldırdı. Bu, daha önce gmail ile kullanılan takvim ve adres defterinin birebir eşleşmesi yani senkronizasyonunun kaldırılması anlamına geliyor.


İOS’ta Gmail Senkronizasyonu Nasıl Yapılır?


İOS cihazınızdan ‘Ayarlar’ı seçip, açılan menüden ‘Mail, Kişiler ve Takvimler’ seçeneğini seçin. Yanda açılan listede daha önce tanımlanan mail adresleriniz görülecek. Burada ‘Hesap Ekle’ bölümüne tıklayın. Karşınıza çıkan birçok mail sunucusundan listenin en altında bulunan ‘Diğer’ seçeneğini seçin. Burada ‘CardDAV hesabı ekle’ ve ‘CalDAV hesabı ekle’ olmak üzere iki ayrı seçenek karşınıza çıkacak. 


‘CardDAV hesabı ekle’yi seçtiğinizde karşınıza farklı bir menü çıkacak. Açılan menüde sunucu kısmına; Google.com, kullanıcı adı kısmına; gmail’deki kullanıcı adınızı, parola kısmına; gmail parolanızı girin, açıklama kısmına ise arzu etmeniz halinde bir isim verebilirsiniz. Tüm bu adımları tamamladıktan sonra ‘Rehber’ seçeneğinizin açık olduğundan da emin olun. Bu işlemleri tamamladığınızda, adres defteriniz otomatik olarak senkronize edilecek. CardDAV, İOS işletim sistemi kullanıcılarına senkronizasyona ek olarak rehberde düzenleme yapma, yeni kayıt ekleme ve çıkarma imkanını da sunuyor.


‘CalDAV hesabı ekle’ sekmesi ile takvim için gerekli olan bir bölüm. Bu seçeneği seçtiğinizde az önce CardDAV hesabı eklerken yaptığınız gibi sunucu kısmına; Google.com, kullanıcı adı kısmına; gmail’deki kullanıcı adınızı, parola kısmına; g mail parolanızı girin, açıklama kısmına ise arzu etmeniz halinde bir isim verebilirsiniz.


Her iki işlemi de tamamladığınızda adres defteriniz ve takviminiz otomatik olarak senkronize edilmiş olacak. Bu işlemler sonrasında takviminize tıkladığınızda daha önceden belirlemiş olduğunuz takvim hatırlatmalı toplantı, organizasyon vb. bilgilerinize kolaylıkla ulaşabilir, kişilere tıkladığınızda ise tüm bağlantılarınıza ve adres defterinize eksiksiz bir şekilde ulaşabilirsiniz.


 Kategoriler :   İLGİNÇ BİLGİLER Etiketler : İosta Gmail Senkronizasyonu nasıl yapılırİosta Gmail Senkronizasyonu nedirİosta Gmail Senkronizasyonu ne işe yarar Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!