iOS 11 ile Hangi Yenilikler Gelecek Yayınlanma Tarihi : 21.11.2019 10:13:05 - 1 yıl önce
268 izlenme268 okunma 0 yorum0 yorum

iOS İle Hangi Yenilikler Gelecek?


Apple'ın 2017'nin ortalarında duyurduğu yeni işletim sistemi iOS 11 tüketiciler için çok önemli tasarım değişiklikleriyle kendini kanıtladı. İşte iOS 11 ile gelen değişiklikler:


Yeni Ekran Görüntüsü Modu


Ev tuşu ve kilit tuşuna aynanda basarak ekran görüntüsü çekmek ekranın alt solunda bir sayfa yaratıyor. Kaydetmeden önce ekran görüntülerinizin üzerinde karalama yapabilirsiniz.


Ekran Kaydedici


Yeni kontrol merkeziyle beraber yeni gelen ayarlardan biri de ekran kaydetme özelliği (önce ayarlardan eklemeniz gerekiyor), ekrandaki etkinliğiniz hakkında kısa bir video kaydediyor, bir özelliği nasıl kullanacağınızı birine göstermek için bu özellik gayet kullanışlı.


Yeni Uygulamalar Arası Geçiş (iPad)


Ev tuşuna çift bastığınızda en son ve en çok kullanılan uygulamalara daha iyi gözlemlemenize imkân veriyor.


Sürükle Ve Bırak (İpad)


Eğer uygulamaları ekranı bölerek kullanan biri iseniz, artık fotoğrafları sürükleyip bırakabileceksiniz, internet adresleri ve kişiler de buna dâhil. Örneğin fotoğraflarınızı e-postanıza sürüklenebiliyor.


Yeni App Store


Apple App Store'a 2008'de başlattığından bu yana en büyük bakımı yaptı. App Store artık oyunları ve uygulamaları sekmelere bölüyor.


Live Photo Değişikliği


Apple bu güncellemede (Canlı Fotoğraf) üzerinde büyük bir değişiklik yaptı. Artık canlı fotoğraflara döngü, sıçrama, uzun pozlama gibi efektler vermek bu güncellemeyle mümkün oldu. Canlı fotoğrafa bakarken ekranı yukarı kaydırarak efekt verebiliyoruz. Ayrıca iOS 11 artık Live Photo (Canlı Fotoğraf) özelliği taşıyan fotoğrafları kırpmamıza izin veriyor. Bu sayede animasyonların uzunluğunu ayarlayabiliyoruz.


Gelişmiş iMessage


Kullanıcılar artık iMessage ile mesaj gönderirken “Echo” ya da “Spotlight” gibi animasyonlar ile mesaj atabilecek.


Acil Durum (iPhone)


Kilit düğmesine arka arkaya beş kez basmak, acil durum menüsünü açıyor, bu acil durum menüsü, 999 (Türkiye ve çoğu Avrupa ülkelerinde 112)'ü tuşluyor ve acil durum kişilerinize (Sağlık uygulamasında düzenleyebilirsiniz) bulunduğunuz yerinizi bildiren bir mesaj gönderiyor.


El Yazısı Tanıma (iPad)


"Merhaba" gibi notlarda bir şeyler çizerseniz, kelimeleri Spotlight ile arayabilirsiniz.


Klavyede Hızlı Kaydırma (iPad)


iPad klavyesinde yazmak kolaylaştırdı. Herhangi bir harf tuşuna basıp aşağı kaydırırsanız harflerin üstündeki gri noktalama işaretlerini yazıyor. Bu sayede noktalama işaretlerini yazarken tek bir hareketle halledebiliyorsunuz ki yazı yazmayı gayet hızlandıran bir özellik.


Tek Elli Klavye (iPhone)


Özellikle iPhone Plus sahipleri için kullanışlı olan yeni özellik emoji tuşunu basılı tutarsanız, klavyeyi ekranın sağında veya solunda yanaştırmanızı sağlıyor.


Yeni Dosya Sistemi (iPad)


Apple, iPad'i bir PC’nin kabiliyetine daha fazla sahip etmeye çalışıyor. En dikkat çekici değişikliklerden biri de, Dropbox ve Google Drive gibi bulut hizmetlerine entegre bir Dosyalar uygulaması olması.


Doküman Tarama


Tarayıcılar nihayet raflardaki yerini alabilirler. Not oluştururken artı düğmesine basın ve belgeleri taramayı seçin. Cihazınız kamerayı kullanarak dokümanı tarayacak. Alanı daha sonra elinizle düzeltebilir, siyah beyaza dönüştürebilir ve imzalar ekleyebilirsiniz.


Siri Çevirisi


Kullanıcılara faydalı olacak en büyük değişikliklerden birisi de Siri’nin artık tercümanlık yapabilmesi. Siri, İngilizce ‘den Fransızca ‘ya, Almanca ’ya, İtalyanca ’ya, Çince ’ye ve İspanyolca ‘ya kelime çevirebiliyor. Ne yazık ki tam tersini yapamıyor. Apple’ın en yakın zamanda daha çok geliştirilmesini ve bu dillerin aralarına Türkçe’yi de eklemesini umuyoruz. Yukarıda birçok özelliğe değindik. Peki, iOS 11’i hangi cihazlar alacak? Öncelikle iOS 11’in sadece 64 bit işlemcili cihazlarda çalışacak olan teke iOS sürümü olduğunu belirtelim. iOS 11 32 bit işlemci bazlı iPhone 5, iPhone 5c, ve 4.nesil iPad’e olan desteğini kesti.


iOS 11 Güncellemesini Alacak Cihazlar  • iPhone

  • iPod Touch

  • iPad


 Kategoriler :   TEKNOLOJİ Etiketler : iOS 11 yenilikleriOS 11 ne zaman gelecekiOS 11 özellikleriiOS 11 ile gelecek yenilikler neler Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!