İnternetten Seçmen Sorgulama Nasıl Yapılır? Yayınlanma Tarihi : 25.10.2020 08:32:44 - 6 ay önce
80 izlenme80 okunma 0 yorum0 yorum

İnternetten Seçmen Sorgulama Nasıl Yapılır?


Seçmen sorgulamaları seçim dönemlerinde, referandum dönemlerinde başvurulan bir uygulamadır. 18 yaşına girmiş bütün vatandaşlar, özel durumlar dışında, seçmen statüsü kazanır ve seçim dönemlerinde oy hakkına sahip olur. Seçim işlemleri gibi seçmen takipleri de Yüksek Seçim Kurulu tarafından yürütülür. 


Mahalle muhtarlarına seçimden önce seçmen kağıtları dağıtılmakla birlikte artık internet üzerinden de seçmen sorgulaması yapılabiliyor. Bu sayede seçmen sorgusu, internetin bulunduğu her ortamda, bilgisayar, tablet, telefon gibi materyaller üzerinden rahatlıkla yapılabiliyor. Bu da kişilere rahatça seçmen kağıtlarına ulaşma imkanı veriyor. Zaman tasarrufu sağlıyor ve kişilerde seçmen kağıdını bulamama gibi bir kaygının oluşmasının önüne geçiyor.


Sorgulamanın Yapılabildiği Sanal Ortam  


E devlet uygulaması, birçok kamu kurumunun ve özel şirketin faaliyet gösterdiği bir sanal ortamdır. Burada gerek bireysel gerekse kamusal birçok veri üzerinde işlem yapılabiliyor. Yüksek Seçim Kurulu'nun e devlet üzerinde hizmet vermeye başlamasıyla birlikte artık seçmen sorgulamaları da e devlet üzerinden yapılabiliyor.


Seçmen Sorgulama Hangi Aşamalarda, Ne Zaman Yapılır?


E devlet üzerinden seçmen sorgulama yapılabilmesi için öncelikle TC kimlik no ve e devlet şifresiyle sisteme giriş yapılması gerekir. Ardından hizmet veren kurumlar arasından Yüksek Seçim Kurulu'nun seçilmesi gerekir. Burada yurt içi ve yurt dışı seçmen sorgulama seçenekleri mevcuttur. Buradan gerekli tercih yapılarak oy kullanım yerinizi, sandık numaranızı rahatlıkla görebilirsiniz. 


Diğer kimlik bilgileriniz ile birlikte engelli durumunuzu da açılan sayfa üzerinde öğrenebilir, hatta bir yanlışlık tespit ettiğiniz durumlarda gerekli mercilere itirazlarda bulunabiliyorsunuz. Ayrıca internetten seçmen sorgusu yaptığınız ortamda aynı hanede bulunan seçmenleri de görebiliyorsunuz. Bu sayede hatalı ikamet kayıtlarını da gözlemleyebilirsiniz. Burada seçmen sorgulamasının seçmen kağıtlarının askıya çıkarıldıktan sonra yapılabileceğini unutmamalısınız.


 Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!