Internetten İkametgah Belgesi Nasıl Alınır? Yayınlanma Tarihi : 08.04.2020 22:12:01 - 1 yıl önce
333 izlenme333 okunma 0 yorum0 yorum

İnternetten İkametgah Belgesi Nasıl Alınır?


İkametgah belgesi, kişilerin merkezi nüfus kayıt sisteminde kayıtlı olduğu adres bilgilerini ifade eder. Uzun yıllardır iş başvuruları, sağlık ocağı kayıtları, askerlik hizmeti işlemleri gibi birçok uygulamada ikametgah belgesine başvurulur. İkametgah belgeleri, daha önceleri sadece ilçe nüfus müdürlüklerinden alınabilmekteydi. Buralarda uzun kuyruklar oluşur, saatlerce imza, kaşe gibi işlemlerin bitmesi beklenirdi. Bu yüzden ikametgah belgesi almak çok zahmetli bir işti. Teknolojinin yaygınlaşması ve birçok verinin sana ortama aktarılması, kişilere ikametgah belgesini de internet üzerinden alma imkanını doğurmuştur.


E Devlet Üzerinden İkametgah Belgesi Temini


E devlet uygulaması, kamu kurumlarının birçoğunun internet üzerinden hizmet verdiği bir sanal ortamdır. Bütün adres kayıtlarının ve ikametgah bilgilerinin yer aldığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü de e devlet üzerinde hizmet veren kurumlardan birisidir. Genel müdürlüğün sunmuş olduğu veriler dahilinde, internetin bulunduğu her yerden ikametgah belgesi alabilir, istediğiniz birim veya kuruma e devlet üzerinden aldığınız ikametgah belgenizi teslim edebilirsiniz.


İşlem Hangi Aşamalarda Yapılır?


E devlet üzerinden ikametgah belgesi alabilmek için öncelikle e devlet kişisel sayfanıza giriş yapmalısınız. Bunun için TC kimlik numaranız ve tarafınıza tanımlanan e devlet şifresi ile sisteme giriş yapılır. Ardından kurum listelerinden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bulunur. Genel müdürlüğün işlem listeleri içerisinden yerleşim yeri ve diğer adres bilgileri sorgulama sayfası açılır. 


Daha sonra sizin kimlik bilgileriniz gösterilir ve ikametgah belgesinin neden talep edildiği sorusu karşınıza çıkar. Bu soruyu tercihinize uygun cevapladıktan sonra sorgula seçeneğini kullanarak ikametgah belgenize ulaşabilirsiniz. Ekrana gelen ikametgah belgesini sayfanın üst sağ köşesinde bulunan belgeyi indir kısmından bilgisayarınıza, telefonunuza indirebilir ve yazdırarak istediğiniz kuruma teslim edebilirsiniz. Saniyeler içerisinde gerçekleştirebileceğiniz bu işlem sayesinde, büyük bir zaman tasarrufu sağlamış olursunuz.


 

Kategoriler :   İLGİNÇ BİLGİLER Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!