İnternetten ALES Sınav Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır? Yayınlanma Tarihi : 18.11.2019 11:21:17 - 1 yıl önce
294 izlenme294 okunma 0 yorum0 yorum

İnternetten ALES Sınav Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?


Akademik lisans eğitim sınavı adı verilen ALES, ÖSYM tarafından uzun yıllardır yapılan sınavlardan biridir. Akademik kariyer, yüksek lisans ve doktora eğitimlerinin başvuru aşamasında ilk değerlendirmeye alınan ve şart koşulan bir sınavdır. ALES, senede iki kez, bahar ve güz dönemlerinde yapılır. Türkçe ve matematik alanlarından sorular sorulan bu sınavda daha çok mantık ve okuduğunu anlama, yorumlama üzerine sorular adayların karşısına çıkar. 


Sınav soruları çok zor olmamakla birlikte adayların asıl yarıştıkları zamandır. Çünkü sorular oldukça uzundur ve birçok aday sınav süresini yetiştirmekte zorlanır. Yüksek lisans ve doktora eğitimlerinin özel sektörde de ayrıcalık kazanmaya başlamasıyla birlikte ALES sınavına olan rağbet de her geçen gün artıyor. ÖSYM'nin bütün sınavlarında olduğu gibi ALES'te de sonuçların internet üzerinden öğrenilebilmesi adaylar açısından büyük kolaylık sağlıyor.


ALES Sonucunun Sorgulanması


ALES sınav sonuçları, sınav tarihinden kısa süre sonra açıklanıyor. Sonuçlar, adaylara herhangi bir şekilde postalanmıyor ve adaylar sınav sonucunu ÖSYM'nin sonuç açıklama sisteminden takip edebiliyor. ÖSYM sonuç açıklama sistemi, yeniden eskiye doğru sonucu açıklanan sınavları sıralar. ALES sonuçları açıklandığı anda sonuç açıklama sayfasının en üstünde yer alır ve adayların sorgulamasına açık hale gelir.


Sonuç Sorgulama Aşamaları


ALES sonucunuzu görebilmeniz için öncelikle ÖSYM'nin sonuç açıklama sistemine giriş yapmanız gerekir. Burada sonucunu öğrenmek istediğiniz ALES sınavını seçmelisiniz. Eğer ekranda göremiyorsanız yıl ve sınav adını seçerek arama yapabilirsiniz. Sonucunu görmek istediğiniz ALES sınavını işaretlediğiniz anda sonuç sorgulama sayfası karşınıza çıkar. Burada TC kimlik numaranız ve daha önceden belirlediğiniz ÖSYM şifreniz ile sisteme giriş yaparsınız ve ALES sınav sonucunuz karşınıza gelir. Sorgulama sayfasında sınavın yıl ve dönemini seçerek önceki yıllara ait ALES sonuçlarınızı da rahatlıkla görebilirsiniz.Kategoriler :   İLGİNÇ BİLGİLER - GOOGLE Etiketler : ALES sınav sonucu öğrenmeALES sınav sonucunu nasıl öğrenirimALES nedirALES sınav sonuçları Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!