İhtiyaç Kredisi Nedir ve Özellikle Nelerdir ? Yayınlanma Tarihi : 26.10.2019 17:47:24 - 2 yıl önce
363 izlenme363 okunma 0 yorum0 yorum

İhtiyaç Kredisi Nedir, Özellikle Nelerdir ?


Zorlu şartlara gerek kalmadan alınabilan ihtiyaç kredisi, kişisel kullanımlarda tüketicilere sunulmaktadır. Diğer kredi imkanlarına göre daha avantajlı olan kredi, kolay alınabilmektedir. Acil durumlarla karşı karşıya kalan müşteriler, nakit sıkışıklığına çözüm olarak ihtiyaç kredisine başvurmaktadır. Kullanımların düşük miktarda olması kredinin kolay ödenebilir olmasını sağlamaktadır.


İhtiyaç kredisi alan müşterinin aylık gelirlerini ve ödeme dengesini iyi analiz etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde gelirleri, taksitleri ödemeye yetmeyeceğinden, ciddi ekonomik sorunlarla karşı karşıya kalabilirler. Kredi için uygun koşulların sağlanması halinde banka bir değerlendirme yapmaktadır. Talep edilen ücretin banka tarafından onaylanması gerekmektedir. Ardından ise banka ve müşteri arasında geri ödemenin vadesi belirlenmektedir.


İhtiyaç Kredisinde 36 Ay Vade Sınırı


Hukuki olarak ihtyaç kredilerinde 36 ay vade sınırı bulunmaktadır. Kredi miktarı ne olursa olsun vade sınırı değişmemektedir. İşte bu nedenle mümkün olduğunca düşük miktarda kredi çekmek gerekmektedir. Çekilen kredi ne kadar az olursa, geri ödeme sürecinde yapılan ödemeler de o kadar az olacaktır. Çünkü vade uzatımı gibi bir seçenek yoktur.


Minimum vade sınırı ise bulunmamaktadır. Talep edilen krediler isteğe bağlı olarak 2, 3, 6 ya da 36 ay vade ile geri ödenebilmektedir. Ancak istisnai olarak bazı bankalar, vade sınırı belirleyebilmektedir. Bu noktada seçilen banka önem arz etmektedir. Kredi miktarının yüksek olması durumunda ise vade uzatılır fakat sınır 36 aydır. Ya da alternatif olarak ertelemeli ihtiyaç kredisi kullanılabilmektedir. Böylelikle ödemelerin ertelenmesi mümkün olmaktadır. Taksit ertelemesi banka müşterilerine zaman kazandırması yönünden avantajlıdır.


Dikkat edilmesi gereken husus ise bankanın böyle bir alternatif sunup sunmadığıdır. Bu nedenle kredi talep etmeden önce söz konusu bilgilerin öğrenilmesi banka müşterilerine ilerleyen süreçte kolaylık sağlayacaktır.


 


Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!