İdeal Kredi Notu Nedir, Kaç Olmalıdır? Yayınlanma Tarihi : 08.11.2020 04:52:18 - 6 ay önce
386 izlenme386 okunma 0 yorum0 yorum

İdeal Kredi Notu Nedir, Kaç Olmalıdır?


Bankalardan aldığınız kredi kartı ve kredi gibi ürünlerin geri ödemesinde yapacağınız performansa göre sizlere belirli bir not verilir. Ödemelerini düzenli olarak yapanların kredi notu yüksek olurken, ödemelerinde aksaklık yaşatan kişilerin kredi notu ise düşük çıkar. Bankalar kredi kullandırırken kredi notuna çok dikkat ettiği için, kredi notunuzun belirli bir seviyede olması gerekiyor.


Her kişiye kredi notu olarak 0 ile 1900 arasında bir puan verilir. Bu puan belirli risk aralıklarına bölünmüştür. Bir genelleme yapılacak olursa bankalardan kredi çekebilmek için kredi notunuzun en az 1500 olması gerektiği söylenebilir. Yani bu puan ideal kredi notu olacaktır. Bu puanın altında olan kişiler için her zaman kredi çekememe riski söz konusudur. 1500 ve üzerinde bir kredi notuna sahip olan kişiler ise tüm bankalardan gerekli şartları sağladığı takdirde kredi çekebilir.


Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Çekebilir Mi?


Kredi notu düşük olan kişilere bankalar genel olarak kredi kullandırma konusunda iyimser davranmaz. Çünkü kredi notu düşük olan kişiler geri ödeme konusunda her zaman risk grubundadır. Bankalar her zaman ödemelerin düzenli bir şekilde yapılmasını istediği için kredi notu düşük olan kişiler bu konuda zorluk yaşıyorlar.


Tüm bu şartlara rağmen kredi notu düşük olan kişiler de belirli şartlar dâhilinde kredi çekebiliyor. Ancak bu durumun yine bankaya bağlı olduğunu unutmayın. Yani kredi notunuz düşükse tamamen bankanın inisiyatifinde olursunuz. Bankaya geri ödeme konusunda sağlam bir teminat belirten kişiler kredi notu düşük olsa da kredi çekebiliyor. Bu teminatlar ise daha çok taşınmaz mallar olabilir. Üzerinize kayıtlı olan bir ev, arsa ya da taşıtı bankaya ipotek ettirerek kredi çekebilirsiniz. Bunun yanında gelir durumu yüksek bir kişiyi bankaya kefil olarak göstererek de kredi çekebilirsiniz.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!