İban Numarası Kaç Haneden Oluşur? Yayınlanma Tarihi : 13.10.2019 17:29:59 - 2 yıl önce
380 izlenme380 okunma 0 yorum0 yorum

Bir Iban Numarası Kaç Haneden Oluşur?


IBAN numarası ülkelere göre farklılık gösterebilir. Örneğin, ülkemizde IBAN uzunluğu 24 hanedir. Uluslararası kurallara göre maksimum 34 haneli IBAN hesapları bulunabilir.


Iban Nedir?


IBAN'in açılımı; International Banking Account Number Türkçe ‘si ile "Uluslararası Banka Hesap Numarası’dır. IBAN, hesabınızın uluslararası para akışında kullanacağı hesap numarasıdır.


Iban Numarası Ne İşe Yarar?


Üstte de belirttiğimiz üzere IBAN, uluslararası düzeyde banka işleriniz için her ülkede kullanabileceğiniz bankanızın size tayin etmiş olduğu hesap numarasıdır. Örneğin, para çekme, para yatırma, havale veya EFT yapmak gibi işlemler yapabilirsiniz.


Türkiye'de Yaşıyorum, Iban Mı Kullanmalıyım Yoksa Hesap Numarası Mı?


1.1.2010 tarihinden itibaren IBAN kullanımı zorunlu hale geldiği için mecburî IBAN numarası kullanmalısınız. Ayrıca gelişen ve değişen içinde bulunduğumuz teknolojik çağda, IBAN numaralarının çok yaygın kullanıldığını açıkça belirtebiliriz.


Iban Güvenli Mi?


IBAN banka müşterilerinin işlemlerini hatasız ve daha hızlı gerçekleştirebilmesi ve müşteri hesaplarının uluslararası düzeye güncellenmesi olduğunu söyleyebiliriz. Yani IBAN oldukça güvenli bir sistem gibi görünüyor.


Iban Numaramı Nasıl Öğrenebilirim? Herhangi Bir Ücret Ödemem Gerekir Mi?


IBAN numaranızı bankanızın en yakın şubesine giderek veya bankanızın online işlemler platformuna giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Hayır, bu işlem için herhangi bir ücretlendirme yapılmaz.


Iban İle Hatalı İşlem Yapmak Mümkün Olabilir Mi?


Kısaca hayır. Özetlemek gerekir ise yurtdışında dahi olsanız bile para göndereceğiniz banka IBAN numarasını teyit eder. Eğer numara yanlış ise işlem gerçekleşmez. Böylelikle yanlış kişiye para gönderme veya olmayan bir hesaba yapılan işlem gibi can sıkıcı durumlar ortaya çıkmaz. Buna IBAN doğrulama sistemi de denebilir.


Her Hesabıma Ayrı Bir Iban Mı Atanır Yoksa Her Hesap İçin Ayrı Bir Iban Mı Atanır?


IBAN numarası para transferi kapasitesi olan her hesap için ayrı ayrı olmak üzere atanabilir. Örneğin, Vadesiz TL hesabınız ile Birikim hesabınız için ayrı ayrı IBAN numarası atanır. Bu sayede karışıklık yaşanılması önleneceği için bu şekilde daha pratik ve iyi olduğunu düşünmekteyiz.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!