Hipertansiyon Tedavisi Yayınlanma Tarihi : 07.10.2019 10:12:21 - 2 yıl önce
312 izlenme312 okunma 0 yorum0 yorum

Hipertansiyon Tedavisi


Öncelikle Hipertansiyon yani yüksek tansiyonun ömür boyu süreceği ve kesin bir tedavisi olmayacağı bilinmelidir. Tedavide önce hastalığın nedeni bilinmelidir tedavi nedene yönelik uygulanmalıdır. Kişinin bu hastalığa göre hayatında bazı değişiklikler yapması gerekmektedir aksi takdirde durum ağırlaşabilir, hatta ölüme kadar gidebilir.


Hipertansiyon Tedavisinde En Önemli Nokta


Hipertansiyon olan hastalarda hastalığı kontrol altına almak çok önemlidir. Fakat hastalığı kontrol altına alırken daha farklı sorunlara neden olabiliriz. Bu durumlarda İzlediğimiz yöntemin yan etkisi en az olan yöntem olmasına dikkat etmeliyiz ki başka sorunlar ortaya çıkmasın.


Hipertansiyon Tedavi Sürecinde Hastanın Yapması Gerekenler;  • Spor: Hasta tam anlamıyla bir spor yapamayacak durumda olsa da ufak egzersizler ağır olmayacak ve düzenli olarak yapılacak egzersizler oldukça önemli bir rol oynar.

  • Sigara ve Alkol: Eğer kişi sigara ve alkol kullanıyor ise bırakması gerekmektedir.

  • Diyet: Kilo ile gelen yağ Hipertansiyonu tetiklemektedir bu sebeple kilo vermek için gerekli diyetler uygulanmalıdır.

  • Tuz: Hipertansiyonda tuz tetikleyici bir etkendir tuz kullanımı kısıtlanmalı olabildiğince aza indirilmelidir.

  • Mineraller: Hipertansiyon’da bazı minerallerin vücutta yeterli miktarda bulunması gerekmektedir eksiklğinde yerine konulmalıdır. Bunlar; Potasyum, Magnezyum, Kalsiyum’dur.

  • Stres: Çoğu hastalıkta olduğu gibi Hipertansiyonda da büyük bir etken olan stres hastalara kesinlikle yasaktır. Eğer hasta stresten uzak kalamıyor ise bununla baş etmeyi öğrenmelidir.


Ve bunlara ek olarak kesinlikle doktor önerileri dışına çıkmamalısınız. Eğer bütün bu alınan önlemlere rağmen hastanın tansiyonu kontrol edilemiyor ve artıyorsa ilaç kullanımına başvurulmalı ve hekim tarafından verilecek olan “Antihipertansif” ilaçlar kullanılmalı ve bu ilaçlarla hastalık kontrol edilmeye çalışılmalıdır.


Hipertansiyon hastalığı azımsanmaması gereken bir hastalık olmakla birlikte tedavide de gecikilmemelidir aksi takdirde daha farklı sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca Hipertansiyon hastaları yukarıdaki önerilere dikkat etmediği durumlarda kullanacakları ilaçların da bir etkisi olmayacaktır. Çünkü tedavide en önemli ilke yaşam tarzınızda yapmış ve yapacağınız değişiklikler olacaktır.


 Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!