HGS Bakiye Yükleme ve HGS Geçiş İhlali sorgulama nasıl yapılır? Yayınlanma Tarihi : 05.11.2019 11:12:13 - 2 yıl önce
363 izlenme363 okunma 0 yorum0 yorum

HGS Bakiye Yükleme ve HGS Geçiş İhlali sorgulama nasıl yapılır?


Bu yazımızda HGS sistemini kullananlar için HGS Bakiye Yükleme ve HGS Geçiş İhlali sorgulama nasıl yapılır sorusuna detaylı bir şekilde yanıt vermeye çalışacağız.


Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Bakiye Sorgulama


Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) sisteminde bakiye sorgulama işlemini yapabilmeniz için HGS etiketi satın alma işlemi esnasında PTT’deki görevliye veya satın aldığınız bankalnın personeline verdiğiniz, sisteme girilen cep telefonu numaranızı aktif olarak kullanmanız gerekmektedir. Aksi takdirde yükleme yaparken veya bakiye sorgularken sıkıntıların çıkması kuvvetle muhtemeldir.


HGS bakiye sorgulama veya bakiye yüklemesi yapmak için eğer bankanızdan HGS etiketi aldıysanız otomatik ödeme talimatı vererek veya bankanızın internet şubeleri veya ATM’lerini kullanarak yüklemenizi kolayca yapabilirsiniz.


Eğer anlaşmalı benzin istasyonlarında duraksama yaptıysanız ruhsatınız ile rahatça yükleme yapabilirsiniz.


Eğer PTT şubelerine yakınsanız herhangi bir PTT şubesinden ruhsatınızla bakiye sorgulaması yapabilir ve bakiye yüklemesi yapabilirsiniz.


PTT’nin internet sitesini kullanarak yükleme yapacaksanız aşağıdaki maddeleri sıralı bir şekilde yaparak rahatça HGS bakiye sorgulama ve HGS bakiye yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.


   • İlk önce HGS sitesi olan hgsmusteri.ptt.gov.tr adresine giriş yapılır.

  • Açılacak olan sayfada sağ üstte yer alan Müşteri Hizmetleri Giriş sekmesine tıklanır.

  • Sekmeye tıkladığınızda üye iseniz giriş yapınız. Üye değilseniz üye ol seçeneğinden üye olunuz.

  • Üyelik işlemi için TC kimlik numaranız veya vergi numaranızı istenecektir. Bu bilgileri ve diğer istenilen tüm bilgileri doğru bir şekilde sisteme girerek ücretsiz olarak kaydınızı gerçekleştirin.

  • İşlemler bittikten sonra açılacak sayfada yükleme yapabilir veya kartınızda ne kadar bakiye kaldığı gibi kişisel bilgilerinizi rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz.


HGS Geçiş ihlali sorgulama işlemi HGS kartınızda bakiyenin olmadığı veya yetersiz bakiye gibi durumlarda geçiş yapıp yapmadığınızı öğrenmek için sistemde bulunan bir işlemdir. HGS Geçiş ihlali sorgulama işlemini yapabilmek için ise aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.  • Öncelikle HGS işlemlerini yapmak hgsmusteri.ptt.gov.tr adresine tıklayınız ve giriş yapınız.

  • Bu adrese tıkladığınızda açılacak sayfanın sağ üst kısmında yer alan geçiş ihlali sorgulama bölümüne giriş yapın.

  • Plakanızı girerek sorgulama yapın.


Eğer geçiş ihlali yapmışsanız yasal ihmal süresi olan 15 günü aşmamak şartıyla bakiye yüklemenizi yapmayı unutmayınız.Kategoriler :   İLGİNÇ BİLGİLER Etiketler : HGS nedirHGS bakiye yüklemeHGS bakiye sorgulamaHGS geçiş ihlali Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!