Hesap Numarası Kaç Haneli? Yayınlanma Tarihi : 06.11.2020 18:29:22 - 6 ay önce
234 izlenme234 okunma 0 yorum0 yorum

Hesap Numarası Kaç Haneli?


Banka hesap kartı numarası, kurumsal ya da bireysel olarak bir bankada hesap oluşturulduğu zaman sizin işlemlerinizi karışıklığa sebebiyet vermeden halletmek için kullanılan algoritmik sayılar bütünüdür. Bu sayıya hesap numarası adı verilmektedir. Aynı zamanda hesap kartı numarası kişiye özel ver biriciktir. Hesap numarası genel olarak 12 haneli olmakla beraber bazı bankalarda 11 hanelidir.


Hesap Numarası Ne İşe Yaramaktadır?


Banka üzerinden bu numara sayesinde kullanıcının banka bilgilerine kolayca ulaşılabilmektedir. Böylece kullanıcı bankacılık işlemlerinde birçok evrak vb. ne gerek duymadan işlerini daha hızlı bir biçimde halledebilmektedir. Hesap numarası üzerinden başka bir kullanıcıdan hesabınıza para aktarılabilir ya da aynı şekilde gönderme işlemini sizde yapabilirsiniz.


Hesap Numarasının Öğrenilmesi


Bankada hesap oluşturan birçok kişi hesap numarası kaç haneli Ya da hesap numaramı nasıl öğrenirim sorusunu etrafına sormaktadır. Bu numara genel olarak banka kartının üzerinde bulunmasına rağmen bazı banka kartlarında kartın üzerinde böyle bir bilgiye yer verilmemiştir. 


Eğer kartınızın üzerinde hesap numarası yer almıyorsa bankanın müşteri hizmetleri vasıtasıyla bu numarayı öğrenebilirsiniz, öğrenmek için kullanabileceğiniz diğer bir yol ise internet bankacılığıdır. Ayrıca kullandığınız bankanın herhangi bir şubesine giderek kimlik kartınız ile işlem yapabilir böylece hesap numaranızı öğrenmiş olabilirsiniz. Hesap numarası banka kartlarında bulunmasına rağmen kredi kartların da bulunmamaktadır. Kredi kartlarında bulunan numara kart numarasıdır. Ve bu numara hesap numarasıyla aynı değildir.


Banka Kartında Hesap Numarası Bulmak


Banka kartları ön ve arka yüzeyden oluşmaktadır. Bu yüzlerden birinde hesap numarasının yazıyor olma ihtimali vardır. Kartın ön yüzü olarak tabir edilen kısım da eğer banka kartınızda hesap numarası bulunuyorsa 4'er 4'er ayrılmış toplamda 16 haneli bir sayı bulunacaktır. Bu numaranın detayı şöyledir, bu sayılardan ilk 4 hanesi şube kodudur, sonraki 12 hane hesap numarası olarak geçmektedir. Bu 12 hanenin ilk 8 hanesi müşteri numarası son 4 hanesi ise ek hesap numarası adı verilen numaralardır. Banka kartının arka yüzünde ise IBAN numarası bulunmaktadır. IBAN numarası EFT işlemi ile herhangi bir para transferi gerçekleştirilmek istendiğinde kullanılan bir sayılar bütünüdür.


Ziraat Bankası Hesap Numarası


Ziraat bankasında hesap numaraları 0000-00000000-0000 şeklinde kodlanmıştır. İlk 4 hane ile şube kodu, sonraki 8 ve 4 hanenin birleştirilmesiyle hesap numarası elde edilmektedir. Bu işlemle birlikte para gönderirken para göndereceğiniz şahsın isim ve soy isim bilgilerinin ilk harfleri size gösterilir eğer doğruysa devam etme yanlış ise işlemi sonlandırma olanağı sunmaktadır. Böylece herhangi bir yanlış gönderim işlemi yapmaktan kaçınılmış olunur.


İş Bankası Hesap Numarası


İş bankasının kullandığı format genellikle 0000-0000000 şeklinde oluyor. Hesap numarası bu bankada 7 haneli şekilde oluyor. Bu bankada da bahsettiğimiz para gönderme aşamasındaki gibi göndereceğiniz kişinin baş harflerini size gösteriyorlar ve işleme devam edip etmek istemediğinizi soruyorlar. Bunların doğru olduğunu düşündüğünüz zaman işleme devam edebiliyorsunuz.


Garanti Bankası Hesap Numarası


Garanti bankası da 0000-0000000 şeklindeki hesap numarası kombinasyonlarını kullanmaktadır. Hesap numaraları 7 haneli olmaktadır ayrıca diğer bankalarda uygulanan para transferi yaparken isim ve soy isim baş harfleri sizin doğruluğu daha kolay sağlamanız açısından size gösteriliyor. Bu şekilde bankacılık işlemlerinizi daha güvenli şekilde gerçekleştirmiş oluyorsunuz.


Halk Bank Hesap Numarası


Halk bankası tarafından kullanılan hesap numarası kombinasyon dizilimi ise 0000-00000000 tarzındadır. Son 8 hane hesap numarasını belirtmektedir. Diğer bankalarda da uygulanan daha güvenli bir bankacılık para transfer işlemi sunan para gönderdiğiniz kişinin isim ve soy isim bilgilerinin ilk harflerinin gösterilmesi işlemi bu banka işlemlerinde de kullanılmaktadır.


Hesap Numarası Kullanmanın Kolaylıkları


Hesap numarası bize işlemlerimizde büyük kolaylıklar sağlamaktadır.  • Daha hızlı işlem yapmak,

  • Oluşabilecek yanlış gönderim hareketlerinin önüne geçmek,

  • İnternet bankacılığını daha aktif hale getirebilmek.


Hesap numarası bankacılı işlerinde çığır açmış bir işlemdir. Bu sayede pek çok karışıklığın önüne geçilmiştir.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!