Her Android Kullanıcısının Bilmesi Gereken 10 Geliştirici Ayarı Yayınlanma Tarihi : 20.11.2019 11:05:15 - 1 yıl önce
288 izlenme288 okunma 0 yorum0 yorum

Her Android Kullanıcısının Bilmesi Gereken 10 Geliştirici Ayarı


İnsanların çoğu android işletim sistemli telefonlar ya da tabletler kullanıyor. Birçok ayrıntıyla dolu bir işletim sistemi olan android çoğu kullanıcının bilmediği ama bilmesi gerektiği ayrıntıları taşıyor. Peki, telefonları ya da tabletleri çok daha kullanışlı hale getiren püf noktalar neler?


Geliştirici Seçenekleri


Öncelikli olarak geliştirici seçeneklerine ulaşmak gerekiyor. Tedbir amaçlı varsayılan olarak geliştirici seçenekleri gizli bulunuyor. Geliştirici seçeneklerine ayarlar daha sonra sistem ve hakkında kısmına gelerek yapı numarasına “Şu anda bir geliştiricisiniz” uyarısını görene kadar basarak ulaşıyorsunuz.


1-Uyanık Kalma


Birçok kullanıcı şarj olurken telefonun ekranının sürekli kapanmasından şikayetçi oluyor. Bu uyanık kal modunu etkinleştirerek şarjdayken rahatlıkla işlemler yapılabiliyor. Ekrana sürekli dokunmak zorunda kalmanızı engelleyen bir geliştirici seçeneği


2- Hangi Hizmetler Açık


Bilgisayarlarda görev yöneticisine girdiğimizde hangi işlemlerin açık olduğu ve hangi işlemlerin bilgisayarı yavaşlattığı gözüküyor. Tıpkı bu sistem gibi android işletim sisteminde de görebiliyoruz. İşlemlere bakarak hangi işlemler çalışıyor hangi işlem ne kadar yer kaplıyor gözüküyor.


3- USB Hata Ayıklaması Seçeneği


Bu seçenek sayesinde telefonda bilgisayardaki komutlarla işlem yapılabiliyor. Root atmak ya da uygulama yüklemek için kullanılabiliyor. Bu seçeneği sadece kullanacağınız zaman işaretlemek çok daha güvenli


4- Hücresel Veri Sürekli Çalışabiliyor


Hücresel veriyi sürekli aktif tutma modu sayesinde Wi-Fi’ya bağlansanız da bağlanmasanız da arka planda sürekli olarak hücresel veri açık oluyor. Tabi ki bu uygulamayı kullanmak için internet paketinin yeterli olması gerekiyor.


5- Dokunmaları Gösterme Ayarı


Dokunmaları gösteren ayar sayesinde ekrana tıklandığında tıkladığınız yerde küçük bir daire oluşuyor. Nereye dokunduğunuzu görebilmeyi sağlıyor. Bir şeyler anlatırken özellikle sunum yaparken kullanılabilecek bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.


6- Etkinlik Saklama


Bu seçenek etkinleştirildiğinde bir uygulamadan çıkıp ana ekrana gidildiğinde otomatik olarak arka plandaki uygulamaları kapatıyor. Fakat bir uygulamaya geri dönebileceğinizden seçeneğin etkinleştirilmemesi öneriliyor.


7- Animasyon Ölçeği


Bu seçenekler sayesinde animasyon geçişlerinin süresini ayarlayabiliyorsunuz. Animasyon sürelerini düşürmek tavsiye ediliyor.


8- Mutlak Ses Yükseltme


Çoğu kullanıcıların şikayeti üzerine böyle bir özellik bulunuyor. Bazı ses sistemlerinin Android’in ses kontrolü ile sorunu oluyor, böyle bir sorun olduğunda bu butonu etkinleştirerek giderebiliyorsunuz


9- Sahte Konumlar


Sahte konum bildirme uygulamalarıyla birlikte kullanılan bu özellik sayesinde gerçek konumunuzu değil de sahte bir konum bildirebiliyorsunuz.


10- OEM Kilit


Bu kilidi etkinleştirerek ROM kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Bootloader denilen bu kilit kapalı olursa yeni işletim sistemleri yüklenemiyor, açtığınızda ise telefona gerekli izinleri veriliyor.


 Kategoriler :   İLGİNÇ BİLGİLER Etiketler : Geliştirici AyarlarıGeliştirici Ayarı nedirGeliştirici Ayarı nasıl yapılırandroid Geliştirici Ayarı Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!