Hazanbel Nedir ve Faydaları Nelerdir ? Yayınlanma Tarihi : 19.10.2019 18:40:40 - 2 yıl önce
476 izlenme476 okunma 0 yorum0 yorum

Hazanbel Nedir, Faydaları Nelerdir


Hazanbel bitkisini şifa arayanlar bilse de genellikle adı çok duyulmamıştır. Yılanyastığı familyasına dâhil olan bu bitki halk arasında, azak eğeri, eğir otu gibi isimlerle de bilinir. Sulak bölgelerde yetişen bu ot 1,5 metre kadar uzamaktadır. İçeriğinde uçucu yağlardan başka nişasta, mineraller ve vitamin bulunmaktadır. Hazanbel, tıpta kullanılmak amacıyla Avrupa’ya, Anadolu’dan götürülerek yayılmıştır. Bitinin orta kısmında bulunan gri ve siyah renkli meyvesinin tadı ekşimsidir.


Kulanım alanları


Ağır kokusuna rağmen şifalı olduğuna inanılan Hazanbel’in kökleri aktarlarda bulunabilmektedir. En fazla kullanım alanı prostatla ilgili hastalıklardır. Özellikle prostat kanseri için Hazanbel bitkisinden şifa aranmaktadır. Bademcik ve boğaz ağrılarında, vücut direncinin artırılmasında, öksürüğün azaltılmasında, karaciğer kuvvetlendirmesinde kullanılan Hazanbel kürler halinde kullanılır.


Hazanbel kürü


Köklerinin dövülmesiyle oluşturulan tozundan 1 tatlı kaşığı alınarak 1 bardak sıcak suya koyulur ve 20 dakika demlendirilir. Daha sonra süzülerek tok karına 1 bardak içilebilir. Günde 2 veya 3 kez uygulanan küre 2 hafta devam edilmelidir. Eğer prostat kanseri tedavisi amacıyla kullanılıyorsa 2 haftalık kullanımdan sonra 1 hafta ara verilip devam edilebilir. Bu tür kürler hastalığı tamamen geçireceğinin garantisi olmasa da şikâyetlerin hafiflemesini sağlamaktadır fakat tıbbi tedaviden de asla vazgeçmemelidir.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!