Hayvan Kredisi Nedir? Yayınlanma Tarihi : 06.11.2019 11:59:17 - 2 yıl önce
342 izlenme342 okunma 0 yorum0 yorum

Sadece belirli bir kesimin bildiği ve ilgilendiği hayvan kredisi nedir, nasıl alınır gibi konuları ele alalım birazda, öncelikle kredi türünün ne olduğuna değinelim. Tarım ya da çiftçilik ile uğraşan kişilerin belirli özel şartlara uygunluğunun ispatlanması durumunda işlerini genişletmeleri ya da yeni yatırımlara başlamaları açısından çoğu devlet destekli olarak kamu bankaları tarafından verilen bir kredi türüdür. Kredi çeşitleri arasında yer alsa da kent yaşamına sahip kişilerin ilgilenmedikleri hatta bazılarının duymadığı bir kredi çeşidi olsa da toprak insanlarının yakından takip ettikleri kredidir. Burada devlet desteğini alması kişilerin tarım ve hayvancılığa teşvik edilmesini sağlamak açısından önemlidir, bazı türlerinde sıfır faiz oranı varken bazılarında ise vade süreleri daha esnektir. Hatta öyle ki bazı durumlarda vade süresi 7 yıla kadar uzatılabilmektedir, takdir edersiniz ki hayvancılık riskli bir işlem ve uzun sürede kazanç sağlayan bir işlemdir.


Adından da rahatlıkla anlaşılacağı gibi hayvan kredisi yetiştirmek için alınacak küçük baş ya da büyük baş hayvanlar için çiftçilerin banka ve devlet kurumundan nakit talep etmesi ile kullandırılan bir kredidir. Elbette özel bankaların bazıları çiftçilere destek amacı ile çeşitli kart ve kredi kampanyası düzenler ancak daima Ziraat bankasında en uzun vade ve en düşük faiz oranını bulmanız mümkündür. Ayrıca vade süresinde 7 yıl gibi bir zaman diliminden bahsettik ancak bunun ilk 2 yılı ödemesiz geçmektedir, bununda sebebi hayvanların üreyebilmesi veya diğer barınak ve yem gibi ihtiyaçların sıkıntı çekilmeden karşılanabilmesi içindir. İşleriniz yolunda giderse elbette 2 yıllık süre içerisinde de ödeme yapabilirsiniz ancak ödeme yapamazsanız da bankaya bildirmeniz durumunda yasal işlem başlatılmaz. Böylelikle de borcunuzu kalan süre olan 5 yıla dağılımı sağlanmış olur, ayrıca bu kredi türünün de kendi içerisinde çeşitleri olduğu bilinmektedir ve gerekli evrakların ya da hangi evrakların talep edileceğini de kurum belirlemektedir.


Bu tür özel durumlarda sadece bankadan değil çeşitli kamu kurumlarından da destek kredileri alabilmeniz söz konusudur ancak bankanın hayvan kredisi için talep ettiği genel evraklar aşağıdaki gibidir;


- Çiftçi sistemine kayıtlı olmak ve bu durumunuzu ispatlayan kayıt belgesini sunmak,


- Nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisi,


- Yer bildirmeye yarayan ikametgâh belgesi ya da adınıza kayıtlı fatura,


- Bankadan alacağınız tutara bağlı olarak gösterebileceğiniz teminat türlerine ait belgeler (tapu, teminat mektubu ve benzeri)


- Bunların dışında da bankanın kişilere göre isteyebileceği belgeler.


Bu kredi türünde bilinmesi gereken başka bir hususta satın alınan hayvanların borç bitimine kadar banka tarafından rehinli olmasıdır. Bir nevi bankanın malı olarak siz sadece işleme hakkına sahip olabiliyorsunuz, hayvan yetiştiriciliği yapmak niyetinde iseniz bilmeniz gereken başka bir noktada sadece hayvanlarınızın alımı için değil çeşitli diğer ihtiyaçlarınız içinde uygun kredi çeşidine başvurabileceğinizdir.Kategoriler :   EKONOMİ Etiketler : Hayvan KredisiHayvan Kredisi nedirHayvan Kredisi nasıl kullanılırHayvan Kredisi ne işe yarar Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!