Hangi Altına Yatırım Yapmalı? Yayınlanma Tarihi : 23.10.2019 18:34:34 - 2 yıl önce
2835 izlenme2835 okunma 0 yorum0 yorum

HANGİ ALTIN TÜRÜNE YATIRIM YAPMALIYIM?


Altına yatırım yapmak vatandaşlarımızın genel alışkanlıkları arasındadır. En güvenilir liman olarak yıllardan beri altın belirlenmiştir. Anadolu insanının altına olan bu duyarlılığı ilk yatırım aracı olarak her zaman altını öne çıkarmıştır. Toplumun tabanından tavanına kadar ama daha çok tabanındaki insanların yaptığı yatırımın ilk kalemini her zaman altın oluşturur. Ve bu gerçek daha uzun yıllar daha böyle gideceğe benziyor. Durum böyle olunca da yastık altı altın dediğimiz bu altın miktarının dünyada nüfusuna oranla en yüksek yastık altı altın oranlarından birisine sahip olduğumuz gerçeğini ortaya koymaktadır. Altına yönelik yatırım yapan vatandaşlardan gelen sorulardan en önemlisi altına yatırım yaparken hangisine yönelmek olduğudur. İşte bu sorunun cevabını uzmanlarına danışarak aşağıda açıkladık.


Bilezik Mi Yoksa Ziynet Altın Mı Almalıyım?


Altına yatırım yapacak insanların bilmesi gereken en önemli konu, her altının yatırımlık altın olmadığı gerçeğidir. Yatırımlık altın üzerince çok az işçilik masrafı olan altındır. İşçiliği az olan altın aldıktan sonra bunun ne tür bir altın olduğunun hiçbir önemi yoktur. Bu edenle işçiliği neredeyse sıfır düzeylerinde olan tek altın 24 ayar dediğimiz külçe altınlardır.


Piyasada 0.999 ve 0.995 olmak üzere iki tip külçe altın satılmaktadır. Bunlar 24 ayar altın başlığı altında satılsalar da vatandaşın bilmesi gerekir ki, 0.995 damgalı altınlar tam olarak saf yani 24 ayar altın değillerdir. Bu nedenle gram altın alacakların bu bilgiyi akıllarında bulundurmaları ve alırken mutlaka arkasındaki damgaya bakmaları önerilmektedir. 0.995 damgalı altınlar doğal olarak 0.999 damgalı altınlara nazaran bir miktar daha ucuza satılmalıdır ama vatandaşın bu konudaki bilinçsizliğini kullanan bazı satıcılar karşıdaki insandan 0.999 altın fiyatını tahsil etmekte ve fakat vatandaşa tezgâhtan 0.995 damgalı altın vermektedir. Daha bu aşamada satıcı 0.004 oranında bir altını cebine koymaktadır. Bu da yaklaşık her gram altın satışında 60 kuruşluk bir kar ya da vatandaşın cebinden fark ettirmeden alınan para demektir. 60 kuruş deyip geçmemek lazım. Bu şekilde on binlerce gram altın satıldığı ve bunun sadece 1 gramlık satışta ortaya çıkan bir rakam olduğu unutulmamalıdır. 5 gramlık 10 gramlık ya da 25 gramlık altın satışı gerçekleştirildiğinde 3 TL, 6 TL ve 15 TL gibi bir parayı vatandaş daha o anda kaybetmiş olmaktadır. Yetkililer bu duruma karşı vatandaşı uyarmaktadırlar ve 24 ayar altın alırken arkadaki damgaya dikkat etmeleri ve eğer 0.995 damgalı ise ona göre ücret ödemeleri gerekmektedir. Bu her iki damgalı altında en iyi yatırım yapılacak altınlardır.


Bunların dışında elbette ziynet dediğimiz altınlar en iyi yatırımlık altınlardır. Halk arasında çeyrek, yarım, tam denilen Cumhuriyet altınları ve Ata lira denilen altın en iyi yatırımlık altınlardır. Bu ürünler 22 ayar altındır ve ayar açısından 22 ayar bilezikle aynıdır. Fakat yatırım açısından elbette ziynetler daha ön sırada gelirler çünkü bileziğe göre üstlerinde çok daha az işçilik bedeli vardır. Ziynetler arasında da en ön sırada geleni ise Ata liradır ve bunun nedeni de üzerine tarih damgasının basılmamasıdır. Cumhuriyet altının arkasında bir tarih damgası vardır ve o yıl içerisinde üretilmiş çeyrek, yarım ya da tam alındığında yeni diye alınır ve geriye satıldığında ise yeni diye satılır. Fakat bir önceki ve daha önceki yıllara ait bir çeyrek alındığında ya da satıldığında ise eski tarihli diye işlem görmektedir ve yenisi ile arasında bir fark oluşmaktadır. Bu fark çok olmamakla birlikte yüklü miktarda alım ve satım yapıldığında vatandaş açısından gene de bir kayıp oluşturmaktadır. Ata lirada ise bir tarih damgası durumu söz konusu değildir. Bu nedenle vatandaşın 10 gün önce alıp bugün satacağı bir Ata lira ile 10 yıl önce alıp satacağı Ata liranın satış fiyatı aynıdır. Oysa bir çeyrek altın ya da yarım altın satacak bir vatandaş 10 gün önce aldığı altını bugün sattığında başka bir fiyat, 1 yıl öncesinde ve de daha öncesinde alıp bugün sattığında ise başka fiyat alacaktır. Bu durum arkasında vurulan tarihten ileri gelmektedir. Elbette alırken de tersi bir durum söz konusudur. 2017 damgalı bir çeyrek ile 2016, 2015, 2014 ve çok daha eski tarihli çeyrek arasında bir fiyat farkı vardır. Fakat bu bilgi vatandaşların ve özelliklede altına yatırım yapan vatandaşların genelde bildiği bir konudur.


Bunlardan sonra en iyi yatırım yapılacak altınlar işçiliksiz bilezik denilen 22 ayar bileziklerdir. Aslında bu tarz bileziklerin de üzerinde belli oranda işçilik vardır. Çünkü erimiş bir altını bilezik haline getirmek doğal olarak bir işçilik gerektirir ve bu işçilik bedeli o altını o hale getiren atölyelerin kazancıdır denilebilir. Belli oranda işçilik bedeli olsa da bu konuda en iyi yatırımlık 22 ayar bilezikler elbette ikili, üçlü burma dediğimiz bileziklerdir. Bunlarla aynı oranda işçiliğe sahip olan baklava desen, zetina, meltem, kibrit çöpü, düz diye adlandırılan bilezikler de az işçilik barındıran bileziklerdir. 22 ayar bileziklerle ilgili vatandaşın bilmesi gereken bir diğer husus ise, bir bileziğin 22 ayar olması onu yatırımlık yapmaz. Yukarıda da belirtildiği gibi işçiliği az olan bilezik olması şarttır. Fakat vatandaş bunu bilmez. O nedenle aldığı bileziğin durumuna göre bunu anlamayı öğrenmelidir. Bilezik üzerinde çok işleme, çok desen gibi şeyler var ise anlamalıdır ki fazlası ile işçilik olan bir bilezikle karşı karşıyadır. Bunun yanında içi boş bilezikler asla yatırımlık değildir ve bu bileziklerde ciddi oranda işçilik bedeli vardır. Bir örnek vermek gerekirse 5 gramlık içi boş bir bilezik alınıp daha sonra geri satarken oluşacak kayıp ile 5 gramlık içi boş olmayan bir bilezik satıldığında oluşacak kayıp arasında ciddi bir fark vardır. Bu nedenle vatandaşlar içi boş bilezikleri yatırım amaçlı almamalıdırlr. Bu tarz ürünler fantezi ve takı amaçlı ürünlerdir ve aslında amaçları da budur. Elbette geri satıldığında ciddi bir değeri vardır ama alırken ödenen para ile satarken alınan para hesap edildiğinde ortada ciddi bir kayıp söz konusu olmaktadır. Hatta bu öylesine bir kayıptır ki, böylesine bir bileziği hatta yüzük, bileklik, zincir, gerdanlık ve hatta Trabzon denen hasır bileziği yani üzerlerinde çok ciddi oranda işçilik bulunan bu ve buna benzer bir ürünü aldığınızda ve hiç vakit geçirmeden 10 dakika sonra bir başka yerde satmaya kalktığınızda oluşacak kaybınız aşağı yukarıseviyelerindedir. Daha açık bir ifade ile 1000 lira verip aldığınız bu tarz bir altını 10 dakika sonra 850 liraya satmanız demek anlamına gelmektedir. Bu bilgileri vatandaşlar unutmamalıdırlar.


Yukarıdaki bilgilerin ışığında, altına yatırım yapmak isteyen kişiler öncelikle gram altına yönelmelidirler. İkinci sırada ise Ata lirayı yatırımlık altın olarak tercih etmelidirler. Üçüncü sırada ise çeyrek, yarım ve tam altın denilen Cumhuriyet altınını yatırımlık olarak belirlemelidirler. Son olarak ise üzerinde az işçilik bulunan burma bilezikler ve bunların türevlerini yatırımlık olarak tercih etmelidirler.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!