Hamilelikte Kasık Ağrısı Yayınlanma Tarihi : 14.10.2019 20:01:56 - 2 yıl önce
358 izlenme358 okunma 0 yorum0 yorum

Hamilelikte Kasık Ağrısı


Hamilelik kadınların vücudunda birçok değişimi beraberinde getiren ve içinde büyüyen canlıya göre vücudun ritminin ayarlandığı bir dönemdir. Bu dönemde vücutta birçok değişim gözlemlenir. Kasık ağrısı, mide bulantısı, mide yanması vücutta bölgesel genişlemeler gibi birçok şekilde kendini gösterir Hamilelikte kasık ağrılarının genel nedeni vücudun bebeğin gelişimine hazırlanmasıdır. Tabi bu ağrılar hem iyi yönlü hem de tehlikeli sonuçlar getiren ağrılar olabilir.


Hamilelikte İyi Yönlü Kasık Ağrıları


Gaz sancısı ve kabızlık: Hamilelikte progesteron hormonunun artması ile bağırsak hareketlerinde yavaşlama olur. Bu da gaz şikayetlerine ve kabızlığa neden olur. Bol lifli gıdalar ve su tüketiminin artırmak rahatlamaya yardımcı olur.


Büyüyen bebeğin rahme baskı yaratması şeklinde görülen ağrılar leğen kemiğinin genişlemesi sonucu hissedilir.


Aynı pozisyonda uzun süre kalmak da kasık ağrılarına neden olur. Pozisyon değişikliği ve hareket etmek ağrıyı giderir.


Braxton Hicks kasılmaları (Yalancı doğum ağrıları): ileri gebelik haftalarında görülür, doğum sancısına benzer fakat rahmin kasılma egzersizidir. Bu kasılmalar karın ağrısı, kasıklara ve bele vuran ağrılardır. Doğum kasılmalarından farkı düzensiz olmaları ve dinlenme, sıvı alma magnezyum tableti desteği ile geçerler.


Hamilelikte Tehlikeli Kasık Ağrıları


Düşük: Hamileliğin kaybı düşük yapmaktır. Hamileliğin ilk 12 haftasında geçmeyen kasık ağrısı ve kanama görülür. Gebelik ürünü tamamen düşene kadar devam eder. Düştükten sonra biter.


Dış gebelik: Gebelik kesesinin rahmin iç dokusu dışında bir yere yerleşmesi sonucu oluşur. Fark edilmediğinde kese olduğu yerde büyür, patlar. Şiddetli karın ve kasık ağrısı yapar.


Plasentanın erken ayrılması: ileri haftalarda bebek doğmadan Bebeğin eşinin yerinden ayrılıp kanamasıyla oluşur. Acilen doktora gidilmelidir.


Erken doğum: Geçmeyen bel ve kasık ağrısı hissediliyor, idrarınızı yaptıktan sonra dinlendiğinizde saatte dört veya daha fazla kasılmanız varsa, iki saat boyunca devam ediyorsa acilen doktora görünmek gerekmektedir.


Hamilelikte yaşadığınız kasık ağrıları bu nedenlerin dışında da oluşabilir. Hamilelik dışı vücudun farklı bir bölgesindeki rahatsızlıklardan dolayı da gelişebilir. Şüpheli gördüğümüz durumlarda doktorunuza başvurmak en iyi yöntemdir.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!