Hamilelikte Düşük nasıl olur Ve Sebepleri nelerdir ? Yayınlanma Tarihi : 03.11.2020 14:19:05 - 6 ay önce
90 izlenme90 okunma 0 yorum0 yorum

Hamilelikte Düşük Neden Olur?


Anne olmak isteyen herkesin heyecanla geçirmeyi istediği gebelik süreci maalesef her zaman başarıyla sonuçlanmaz ve istenmeyen bir şekilde bitebilir. Bu olumsuz bitişin adı düşüktür ve düşük anne olmak isteyen herkesi büyük bir hayal kırıklığına uğratır. Düşüğün çok çeşitli sebepleri vardır.


Düşük Neden Yaşanır?


Gebelikte düşüğün çok sayıda nedeni vardır. Bu neden topluluğu içinde en büyük payı kromozomal anomani dediğimiz bebeğin genetik düzenlenmesinde meydana gelen hatalardır. Bunun dışında anneye ait patolojiler, anneye ait eksistemik hastalıklar diğer bir büyük neden grubumuzdur. Yine bebeğin eşine ait patolojiler de düşüğe neden olması açısından önemli bir diğer neden grubudur ancak çoğu bebeğin kaybı yani düşüğü için belirgin bir neden bulunamaz. Tabi bu bulunamayan nedenler de araştırma konusudur


Hamileliklerin %15i düşükle sonuçlanır peki buna neden olan faktörler nelerdir?


Bebekte bulunan yapısal bozukluklar,


Hormonsal nedenler


Bağışıklık sistemine bağlı problemler,


Pıhtılaşma sisteminde sorunlar,


Rahim ile ilgili anormallikler,


Enfeksiyonlar,


Annenin yaşı,


Yanlış ilaç kullanımları,


Ağır kaldırma ve kontrolsüz hareketler,


Hamilelikte Sorun Varsa Rahim Kabul Etmiyor


İlk 3 ayda düşükle sonuçlanan gebeliklerde yüzde 50 ila 80 oranı arasında bebekte genetik anormallikler görülmüştür. Yapılan araştırmalarda sonucu oluşan düşüklerde genetik anomali oranını %90 a kadar çıkmıştır. Aslında hamileliğin düşükle sonuçlanması iyi bir durum denilebilir.


Her hamile kadın sağlıklı bir bebek istemekte, sakat bebek doğurmak istememektedir. Anne vücudu da aynı şeyi ister ve sağlıklı olmayan hamileliği rahim kabul etmez ya da erken dönemde bu hamilelik düşükle sonuçlanır. Buna doğal seçim mekanizması da denilebilir.


Düşük Yapan Anneler Neden Kendilerini Suçlarlar?


Düşük yapan anne adayları hemen kendilerini suçlarlar. Ağır kaldırdım, kendimi üzdüm, ilişkiye girdim şeklinde anne adayının kendini suçlamak için sebepleri uzar gider fakat düşüğün genel olarak sebebi bebeğin rahime tutunamaması olduğu için anne adayının kendini suçlayıp yıpratması oldukça yanlıştır.


Bebek rahime sıkı bir şekilde yerleşmiş ise bu anne adayının vücudunun bu hamileliği desteklediğini gösterir. Herhangi bir nedenle vücut gebeliğe son verebilir fakat bu son vermenin amacı yaşanacak gebeliğin sağlıklı olmamasıdır Vücudun düşük yapmasının sebebi vücudun daha sağlıklı bir gebelik süreci için kendini hazırlamasıdır.Kategoriler :   SAĞLIK - Gebelik - Bebek - Çocuk Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!