Hamilelikte Bel Ağrısından Kurtulmak Yayınlanma Tarihi : 14.10.2019 19:42:11 - 2 yıl önce
283 izlenme283 okunma 0 yorum0 yorum

Hamilelikte Bel Ağrısından Kurtulmak


Hamilelikte genel olarak görülen şikayetlerden biridir. Yaklaşık her beş gebe kadından üçü, ilk 3 aydan sonra doğuma kadar olan vakitte bel ve sırt ağrılarından şikayet eder. Genel olarak lomber (belin alt kısmı) ve pelvis ağrıları görülür. Kasıktan kuyruk sokumuna doğru kalçalar ve bacaklara kadar yayılabilir ve görülebilir. Anne adaylarında üç grup kas önemlidir


Bel Ve Sırt Kasları


Omurgayı kuran omurları ve onların arasındaki diskleri birbirine bağlayan küçük kas gruplarıdır ve bu kas grupları sırasında gözüken fonksiyon bozuklukları ağır bel ve sırt ağrılarına sebep olabilir.


Karın Kasları


Doğumu kolay hale getiren omurgaya destek çıkan kas grubudur. Karın kaslarının kuvvetlenmesi doğum esnasında büyük bir oranda yardımcı olur. Daha önce doğum yapan anne adayları gevşeyen karın kasları bel ağrılarının sebep bir faktördür. Kilo artışı, hamilelik esnasında büyüyen uterus, gebelik hormonlarının etkisiyle gevşeyen omurlar vücudun ağırlık noktasını değiştirir, beldeki normal “lomber lordoz” denilen eğrilik artar ve yüksek bel ağrılarına neden olabilir.


Pelvis Kasları


Doğum üzerindeki kaslardır. Bu kasların kuvvetlenmesi doğum yoluna giren bebeğin itilmesinde büyük bir oranda yardımcı olur. Hatta pelvis tabanı dediğimiz bu kas grubunun egzersiz ile kuvvetlenmesi KEGEL egzersizi ), rahim ve mesane sarkmalarına, idrar tutamama gibi bazı semptomların da gözükmesinde ve tedavi edilmesinde büyük bir önem taşır.


Bel Ağrılarından Kurtulmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler  • Hamilelik esnasında düzenli olarak spor yapın.

  • Yüksek ve düz ayakkabılar tercih alanınız olmasın kısa topuklu ve ortopedik ayakkabılar tercih edin.

  • Otururken kalkarken belinize yardımcı olması için ortopedik yastık tercih edin.

  • Uykunuzun için ve sağlığınız için doğru yatak seçin.

  • Gerektiği kadar ayakta durun eğer çok ayakta kalmış iseniz vücudunuzu dik tutmaya çalışın ve bu sırada kasları çok fazla germeden vücudunuzu en rahat pozisyona alın.


 Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!