Hamilelik belirtileri nelerdir ve nasıl anlaşılır? Yayınlanma Tarihi : 07.04.2020 04:04:00 - 1 yıl önce
165 izlenme165 okunma 0 yorum0 yorum

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?


Hamilelik her kadının duymak ve yaşamak istediği bir dönemdir. 9 ay boyunca devam eden hamilelik anne rahminde mayalanan yumurtalığın bebeğe dönüşmesi ile sonuçlanan süredir. Hamilelik tıbbi olarak 39 - 42 hafta sürer. Bebeğin gelişimi ilk haftadan başlamış olur.


Hamilelik Belirtileri Nelerdir?


Bir kadın hamile olduğunu nasıl anlar? Hamilelik kendini nasıl belli eder? Hamilelik cinsel ilişki sonrası veya suni döllenme sonrası kendini hemen belli etmez. Hamile olduğunu anlamak için kadınlar bazı belirtilerin keskinleşmesini bekler. İlk önce hamilelik süresinin başlamasına aylık adetin gecikmesi işaret eder. Hamile kadın 9 ay boyunca ve emzirme döneminde adetten kesilir. Geciken adet organizmada farklı değişikliğe sebep olur. Mide bulantıları, halsizlik ve baş dönmeler artar. Hamile kadın her şeye aşırı tepki vermeğe başlar, aşırı duygusallaşır, koku duyma hissi artar, eskiden severek tükettiği yiyeceklerden imtina eder veya aşırı canı çeker.


Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde fiziksel olarak değişiklik yaşanmaz. Fakat ilerleyen dönemlerde rahimde büyümekte olan bebek karnın da büyümesine ve belli olmasına neden olur. Dış belirtilere gelince ise hamilelik kişiye göre farklı belirtiler gösterebilir. Ayaklarda oluşan şişkinlik, ellerde zaman zaman ortaya çıkan uyuşmalar bu belirtilerden bazıları.


Hamileliğin Yan Etkisi Nedir?  


Hamilelik döneminde kadın vücudu görsel olarak değişime uğrar. Bazı kadınlar aşırı kilo alır. Karın bölgesi büyüdükçe karında yüzeysel çatlaklar da ortaya çıkabilir. Göğüs bölgesi hamilelik döneminde büyür. Vücut bebeğin gelişimi için gerekli tüm maddeleri yutar. Bu nedenle bazı kadınlarda hamilelik döneminde saç dökülmeleri artar. Vücut hastalıklara karşı direncini yitirir. Mide sorunu, midede yanma hissi hamilelikte sık görülen sıkıntılardandır. Böbreklere yapılan baskı hamile kişinin sürekli tuvalete gitme ihtiyacının artmasına sebep olur.


 

Kategoriler :   SAĞLIK Etiketler : Hamilehamile nasıl olunur Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!