Halkbank Toki Başvurusu Nasıl Yapılır? Yayınlanma Tarihi : 29.09.2020 03:01:00 - 8 ay önce
94 izlenme94 okunma 0 yorum0 yorum

Halkbank Toki Başvurusu Nasıl Yapılır?


Toplu Konut iadesi Başkanlığı yani kısaca TOKİ düşük gelirli insanları uygun taksitlerle kira öder gibi ev sahibi yapmak için 1984’te Turgut Özal tarafından kurulmuştur. Günümüzde birçok projeyi tamamlamış olan TOKİ açtığı engelli vatandaş ve şehit ailesi kontenjanlarıyla bu güne kadar 600.000’ e yakın konut projesi tamamlamıştır. TOKİ genellikle Halkbank ile çalışmaktadır.


Başvuru Şartları ve Koşulları


TOKİ’den Halkbank vasıtasıyla daire sahibi olma başvurusu için yakın zamanlarda başka bir kredi başvurusu yapmamış olmanız gerekir. İşlemler genellikle dört kategorideki vatandaşlar için yapılır. Bunlardan ilki şehit aileleri, savaş ve görev malulleri, dul kişiler ya da yetim çocuklardır, diğer grubu ise engelli vatandaşlar oluşturmaktadır daha sonra emekliler ve diğer alıcı kişiler gelmektedir. Bunun dışında ailede kişilerin kendi üzerine daireleri olmaması ve aylık gelirinin 3200 TL’yi aşmaması gerekir bu durum eşi ve velayeti üzerinde olan çocukları da kapsar. T.C. vatandaşı olmak, ev almak istediğiniz bölgede 1 yıldan fazladır oturuyor olmak, daha önce TOKİ’den ev almamış olmakta diğer koşullardır. Her ilde başvuru olanağı şubelerce sağlanmaktadır.


Gerekli Evrak ve Belgeler


TOKİ’den Halkbank vasıtasıyla alım yapmak için şubeye giderken yanınızda kimlik fotokopisi her kategorideki insanda bulunması gereken koşuldur. Engelli vatandaşların Engelli ve Yaşlı Genel Müdürlüğü’nce kimlik fotokopisi veya sağlık heyet raporu alması şarttır. Şehir aileleri, savaş ve görev mamulleri, dul ya da yetim çocukların ise mağdur vatandaşlar için alacağı hak aitliğine dair belge almaları gerekmektedir. Emekli vatandaşlar ise emekli olduklarını kanıtlayacak belgeyi yetkili Müdürlük tarafından almalıdır.


Başvuru Sonuçlanması


Başvurular tamamlandıktan sonra kura çekimiyapılır, her dört kategorinin çekimi kendi arasında yapılmaktadır. Engelli vatandaşların kontenjanı %5’tir ve en az %40 engelli olmaları şarttır. Duyuru sonrası adı çıkmayan bireyler bir sonraki ilan edilen başvuruda tekrar başvurabilirler.


 Kategoriler :   EKONOMİ Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!