Gut hastalığı nedir ve Atakları nasıl gelişir ? Yayınlanma Tarihi : 26.10.2019 17:58:10 - 2 yıl önce
318 izlenme318 okunma 0 yorum0 yorum

Gut hastalığı nedir ?


Her yaştan insan gut hastalığına yakalananbiliyorken genelde 50 li yaşlardaki erkeklerde gut hastalığı daha fazla görülmektedir. Ancak bu hastalık sadece erkeklerde değil özellikle menopoza girmiş bayanlarda görülebilmektedir. Ani olarak gelişen ağrılı eklem sorunları ve eklemlerdeki şişlikler ve ağrılara aşırı hassasiyet oluşmaktadır. Deride oluşan parlak kırmızı bir renk değişimi ve buna bağlı olarak ciltte soyulma ve döküntü görülmektedir. Bu şikayetlerin hepsi gut hastalığına işaret ettiği söylenebilir.


Gut hastalığının belirtileri nelerdir ?


Gut ataklarını asıl tetikleyen nedenler arasında aşırı alkol kullanımı yanlış beslenme çok fazla kırmızı et tüketimi olduğu bildirilmektedir. Ani gelişen bazı hastalıklar yanlış yapılan diyetler herhangi bir kaza sebebiyle oluşan eklem travma sonrası ve yanlış tedaviler veya yanlış ilaç kullanımı özellikle idrar söktürücüler bu hastalığa neden olan sebepler arasında gösterilmektedir. Bu rahatsızlığın belirtilerini anlayabilmek için vücudumuzdan alınan kan ve idrar tahlilleri sonrasında sonuç kesin net bir şekilde anlaşılır. Gut hastalığının tanısının kesin olarak konabilmesi için bu tür hastalarda ağrıyan eklemlerden bir miktar sıvı alınarak hastalığın teşhisi konur. Gut hastalığında çok şiddetli ağrıları olan hastaların ağrılarını hafifletebilmek için ağrı kesiciler iltihap gidericiler veya kortizonlu ilaçlar önerilir. Bu tür ilaçlar gut hastalığında akut ataklardaki ağrıları ve şişkinlikleri hafifletmek için kullanılır. Ancak her bireye hastalığındaki derecelendirmelere göre farklı tedaviler uygulanır.


Gut hastalığında hangi durumlarda ilaç kullanılır ?


Gut hastalığı denince ilk akla gelen şey ayaktaki dengesiz şişlikler denebilir. Gut hastalığı bir nevi zengin hastalığı olarak bilinir bir diğer ismi ise damla hastalığı olarak bilinen gut hastalığı mikrobik bir özellik taşımaktadır. Genelde tek eklemli kemikleri etkileyen bu rahatsızlık daha çok ayak baş parmağını etkilemektedir. Ancak bununla birlikte ayak, diz ve ayak bilekleri, el bilekleri, dirsek eklemlerini etkiler. Ancak nadirde olsa çok ilerleyen safhalarda kalça omuz ve omurga kemiklerinde etkiler görülmektedir. Gut hastalığında günlük düzenli olarak içilen Türk Kahvesi ile birlikte bolca yenen Kiraz ile kilo alımına dikkat edilerek vücuttaki ürik asit seviyesini düşürerek doğal bir şekilde gut hastalığında rahatlama sağlanabilir Akut olan ataklarda eklem şişkinliklerinden korunabilmek için genelde hormon ilaçları kullanılır. Ancak tekrarlayan ataklarda kollişin veya probenesid ilaçları kullanılır. 2004 yılından bugüne kadar kullanılan kollişin türü ilaçlar genellikle her gün ağızdan alınan küçük dozlar şeklinde kullanılır. Ancak oral yolla alınan ilaçlar insanlarda bulantı, ishal, karında kramp,baş ağrısı deri döküntüleri şeklinde yan etkileri ortaya çıkmaktadır. Bu yan etkilerin muhakkak doktora bildirilmesi gerekir. Allopurinol ilaçları vücuttaki ürik asit oluşumunu engellediği için hem vücuttaki asidi hemde kandaki idrar seviyesini azaltmakta kullanılmaktadır. Tofis den korunmak için ve böbrek taşı oluşumunu engellemek için allopurinoller kullanılmaktadır. Bu saydığımız ilaçların hepsi çok güçlü ilaçlar olduğu için kullanan kişilerin mutlaka doktor gözetiminde kullanmaları gerekir.


 Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!