Gül Yağı nedir ve Nelere İyi Gelir ? Yayınlanma Tarihi : 20.10.2019 02:47:23 - 2 yıl önce
497 izlenme497 okunma 0 yorum0 yorum

Gülyağı Nelere İyi Gelir?


Günümüzde genel sağlık açısından birçok faydalarının bulunması sebebiyle kullanılan bitkisel yağlardan biri de gülyağıdır. Aslında yalnızca günümüzde değil geçmiş dönemlerde de çokça kullanılan gülyağı başta cilt sorunları ve bazı iç hastalıklarında olmak üzere birçok sağlık sorunlarının tedavisinde yardımcı tedavi unsuru olarak tercih edilmektedir. Dünyanın birçok toplumlarından tercih edilen bu harika bitkisel yağ ayrıca içeriğinin tamamen saf gülyağı maddesinden meydana geldiğinden herhangi bir yan etkisi de bulunmamaktadır.


Faydalarının bulunması sayesinde sağlık uzmanları tarafından da tavsiye edilen gülyağı ayrıca oldukça ekonomik fiyatlardan satışa sunulmakta ve başta internet dünyasında yer alan online aktar siteleri olmak üzere birçok satış merkezlerinde satışa sunulmaktadır. Kullanımın da oldukça basit olduğu bu harika bitkisel yağ gündelik olarak bir tatlı kaşığı kadar kullanılmaktadır. Peki gülyağı nelere iyi gelir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorumuzun cevaplarını uzmanlardan da derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere bilgiler sunalım.


İşte Harika Bitkisel Yağlardan Olan Gülyağının İyi Geldiği Sağlık Sorunları Şunlardır;  • Göz nezlesine iyi geliyor: Gülyağının en belirgin özelliklerinden biri de göz sağlığını koruması ve bununla birlikte özellikle de göz nezlesi rahatsızlığına karşı faydalı olmasıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda bu harika bitkisel yağın özellikle de göz nezlesine çok iyi geldiği ve düzenli kullanımı sonucunda göz nezlesi sorununun ortadan kalktığı gözlemlenmiştir.

  • Cildin daha parlak ve pürüzsüz olmasına destek oluyor: Uzmanlar gülyağının cilt sağlığı üzerinde de faydalarının bulunduğunu belirtmekte ve özellikle de akne ve güneş lekeleri gibi önemli cilt sorunlarının ortadan kalkmasında bu harika bitkisel yağın oldukça faydalı olduğunu belirtmektedirler. Dolaysıyla günümüzde satışa sunulan ve birçok güzellik merkezlerinde yer alan cilt gençleştirici ve güzelleştirici kozmetik ürünlerin içeriğinde de yine bu harika bitkisel yağ yer almaktadır.

  • Hamilelik sonrası anne adaylarında görülen çatlak sorunlarına iyi geliyor: Gülyağının en belirgin niteliklerinden biri de düzenli kullanıldığı takdirde vücutta meydana gelen çatlak sorunlarına iyi gelmesi ve hatta hafif dereceli çatlak sorunlarını ortadan kaldırabilmesidir. Günümüz anne adaylarında gebelik sonrası meydana gelen çatlak sorunlarının tedavisinde ayrıca bu harika bitkisel yağ kullanılmaktadır.

  • Kabızlık sorununa karşı birebir: Kabızlık sorunu birçok bireylerin maruz kaldığı önemli sağlık sorunları arasından bulunmaktadır. Dolaysıyla uzmanlar kabızlık rahatsızlığının giderilmesi konusunda özellikle gülyağının düzenli olarak kullanılması gerektiğinin altını çizmektedirler. Çünkü bu harika bitkisel yağ düzenli kullanıldığı takdirde kabızlık rahatsızlığını da tamamen yok edebilmektedir.

  • Doğal bir makyaj temizleyicisi: Gülyağının doğal makyaj temizleyicisi olduğu yine uzmanlar tarafından belirtilmektedir. En zorlu cilt makyajlarını dahi kısa sürede temizleyebilen bu harika bitkisel yağ bu niteliği sayesinde de birçok kadınlar tarafından tercih edilmektedir.

  • Mikrop kırıcı: Gülyağının oldukça etkili bir mikrop kırıcı olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Dolaysıyla düzenli kullanımı durumunda vücutta bulunan mikropların yok olmasını sağlayabilmektedir. Gülyağının sarımsaktan sonra en iyi mikrop kırıcı olduğu belirtilmektedir.

  • Alerjik ciltlere faydalı: Eğer alerjik bir cilde sahipseniz bu harika bitkisel yağı kullanmanızı tavsiye ederiz. Gülyağı alerjik cilt tiplerinde de oldukça başarılı bir bitkisel yağdır. Uzmanlar çeşitli faktörlere alerjisi bulunan cilt tiplerinde gülyağının oldukça başarılı sonuçlar sunabildiğinin altını çizmektedirler.

  • Damar sertliğine iyi geliyor: Gülyağının en belirgin özelliklerinden biri de damarları yumuşatmasıdır. Dolaysıyla uzmanlar bu harika bitkisel yağın düzenli olarak kullanılmasının damar sertliği sorunlarına oldukça faydalı olabildiğinin altını çizmektedirler. Ayrıca damar sertliği rahatsızlığı bulunanlara doktorlar tarafından da gülyağı kullanılması gerektiği tavsiye edilmektedir.

  • Vücutta meydana gelen yel rahatsızlıklarına karşı oldukça faydalı: Yel rahatsızlığı günümüzde birçok bireylerin çeşitli nedenlere bağlı olarak maruz kalabildiği rahatsızlıklardandır. Özellikle de ileri yaş grubundaki bireylerin büyük bir bölümünde yel rahatsızlığı bulunmaktadır. Gülyağının en belirgin özelliklerinden biri de düzenli kullanıldığı takdirde vücuttaki yel rahatsızlıklarına fayda sağlamasıdır. Dolaysıyla uzmanlar yel rahatsızlığı bulunanların günlük olarak düzenli bir şekilde gülyağını kullanmaları gerektiğinin altını çizmektedirler.


Görüldüğü üzere harika bitkisel yağ gülyağının birçok faydaları bulunmaktadır. Bu harika bitkisel yağın kullanımı konusunda ilk olarak ilgili uzmanlara danışılmasında faydalar bulunmaktadır. Bu harika bitkisel yağdan tam anlamıyla faydalar alabilmek açısından düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Makalemizde gülyağı nelere iyi gelir hakkında bilgiler sunduktan sonra makalemizi burada tamamlamaktayız. Sağlıklı günler dileriz.


Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Bitkisel yağları kullanmadan önce doktorunuza danışınız.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!