Glokom (Göz Tansiyonu) Nedir ve Belirtileri Nedir ? Yayınlanma Tarihi : 27.10.2019 00:20:26 - 2 yıl önce
318 izlenme318 okunma 0 yorum0 yorum

Göz tansiyonu olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Halk arasında karasu olarak bilinir. Görme kaybına neden olabilecek kadar ciddiye alınması gereken glokom rahatsızlığı çok yaygın bir hastalıktır. Asla ihmale gelmemeli ve en kısa süre içinde tedavisine geçilmelidir. Bu hastalıkla ilgili diğer aydınlatıcı bilgiler aşağıda açıklanmıştır.


Belirtileri Nedir?


Gözde bulunan sıvının basıncı yükselir ve bunun sonucunda görme işlevini yerine getiren sinirlerde hasar oluşur. Ve bu durum görme işleminin gerçekleştirilmesinde zorluklara sebep olur ve görme kaybına varacak kadar ciddi bir sorun ortaya çıkabilir. Bu hastalığa bağlı olarak oluşmuş görme kaybının en büyük nedeni primer açık açılı glokom problemidir. Belirti vermeden ilerleyen bir rahatsızlıktır.


Oluşma Riskini Artıran Etkenler


Myop, hipermetrop sorunları, aileden gelen glokom, diyabet, aşırı derecede sigara içmek, yüksek veya düşük tansiyon, migren, uzun süreli kortizon kullanımı, gözde oluşan ağır iltihap ve göz yaralanmaları gibi etkenler bu hastalığı oluşturan etkenlerin başta gelenleridir. Herhangi bir ön belirti vermez ve görme kaybı oluştuğunda artık geri dönüşü yoktur. Bu sebeple erken teşhisin çok fazla önemi vardır. Ne kadar erken teşhis koyulabilirse oluşacak görme kaybı o oranda az olur. Ya da oluşabilecek görme kaybı tam olarak engellenebilecektir.


Teşhisi Nasıl Yapılır?


Göz tansiyonunu ölçmek, göz siniri hasarını değerlendirmek, görme alanı testi yapmak, göz drenaj açısını incelemek, optik siniri tomografisi yapmak ve sinir lifi analizi yapmak glokomun teşhisi konusunda uygulanan yöntemlerdir.


Tedavi Yöntemi Nasıldır?


Öncelikle gözde oluşmuş basıncın düşürülmesine çalışılır. Hastaya bu konuda ilaçlar verilir. Gerekli olması halinde cerrahi veya lazer operasyonuna geçilebilir. Dar açılı glokom çok ani bir kriz sonucunda ortaya çıkar. Bulantı, kusma ve yüksek şiddetli göz ağrısına sebep olur. Puslu görme ve gözlerde kızarıklık oluşur. Çok acil tedavisine başlanması gerekir. Geç kalınması halinde körlük kaçınılmaz olarak gerçekleşir. Doğuştan oluşmuş glokom vakalarında tedavi yöntemi genel olarak cerrahi operasyondur. İlaç tedavisinde farklı göz damlaları kullanılır. Bunlar gözde oluşan basıncı düşürmeye yönelik ilaçlardır. Gözdeki sıvıyı dışarı atar veya sıvı oluşumunu engellemeye yarayan damlalardır. Bir ömür boyu kullanılması gerekir. Bu damlaların sonucunda bir iyileşme belirtisi olmuyorsa diğer tedavi yöntemlerine ve genelde cerrahi operasyona geçilir.


Tedavisinde farklı amaçlarla lazer yöntemi uygulanır ve akut glokom krizlerinde lazer yöntemi faydalıdır ve çok fazla oranda olumlu sonuç verir.


Cerrahi uygulamada ise tansiyona sebep olan sıvının dışarı atılması için gözün beyaz tabakasında çok küçük bir delik açılır. Bu kesin sonuç alınan bir tedavi yöntemidir. Nadiren tekrarlama olasılığı olduğundan belli zamanlarda muayene yapılmalıdır.


Yukarıda açıklanan bilgilerden net olarak anlaşılacağı gibi tedavisine bir an önce başlanması ve kesinlikle ihmal edilmemesi gereken çok ciddi bir sorundur. Kişi istemese dahi tedaviye zorlayan tipte bir hastalıktır. Oluşan ağrılar ve puslu görme gibi sebepler hastayı zaten doktora götürecektir. Ne kadar erken doktora gidilirse görme kaybının oluşması o oranda engellenmiş olur.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!