Gizli Şeker Nedir ve Belirtileri nelerdir ? Yayınlanma Tarihi : 04.11.2020 00:36:23 - 6 ay önce
201 izlenme201 okunma 0 yorum0 yorum

Gizli Şeker Belirtileri


Çağımızda insanların yaşam tarzı, düzensiz beslenme alışkanlıkları ve kötü alışkanlıkları sebebi ile birçok hastalıkta sık görülür hale gelmiş durumdadır. Kalp ve damar hastalıkları, yüksek tansiyon gibi sık görülen hastalıklardan birisi de şeker hastalığıdır. Aktivitesiz yaşama, beslenme alışkanlıkları gibi sebeplerin yanı sıra genetik yatkınlıkta şeker hastalığının görülmesinde etkilidir. Şeker hastalığı vücutta kısa bir zaman aralığında aniden gelişmez.


Fiziksel ve klinik olarak şikayet ve belirtileri ortaya çıkmadan önce vücut dengesinin bozulduğu bir dönemde karşımıza çıkabilir. Bu dönem ‘gizli şeker’ olarak adlandırılır. Sağlığımızı koruyabilmek ve tedavi edici yöntemlere ulaşabilmek adına önce şeker hastalığını ve gizli şeker durumunun ne olduğunu bilmeliyiz.


Şeker Hastalığı Nedir?


Şeker hastalığı ‘diyabet’ olarak adlandırılır. Pankreasın yeterli derecede insülin hormonu üretememesi veya ürettiği insülin hormonunu gerektiği gibi kullanamaması sonucunda gelişen bir hastalıktır. İnsülin şekerin hücre içine girmesini ve burada glikojen olarak depolanmasını sağlayan hormondur. Şeker hastaları, yedikleri besinden kana geçen şekeri kullanamazlar ve bu durumda kan şekeri yükselir.


Şeker hastalığının iki ayrı şekli vardır:  1. Tip 1 şeker hastalığı; İnsülinin pankreasta hiç üretilmediği veya çok az üretildiği durumda ortaya çıkan hastalıktır. Sıklıkla çocukluk veya gençlik dönemlerinde ortaya çıkar.

  2. Tip 2 Şeker Hastalığı; insülinin pankreasta üretildiği ancak hücreler tarafından kullanılamadığı fürumda ortaya çıkan hastalıktır. Hücreler tarafından insülin kullanılamadığında şeker hücrelerde depolanamadığı için kandaki şeker enerjiye dönüşmez ve kan şekeri yükselir. Sıklıkla orta yaş ve üzerinde görülür.


Gizli Şeker Nedir?


Genetik olarak şeker hastalığına yatkın kişilerde ( ailede birinci derece yakınlarında şeker hastası bulunan kişiler), aşırı kilolu kişilerde, hareketsiz bir yaşam tarzı bulunan kişilerde vücutta insülin hormonunun çalışma düzeni bozulmaya başlayabilir. Bu durumda kişinin kan şekeri normal düzeyin üzerindedir, ancak şeker hastalığı düzeyinde de değildir.


Bazı çalışmalarda gizli şeker olan çoğu kişinin 10 yıl içerisinde Tip 2 şeker hastalığı geliştiği görülmüştür. Gizli şeker fark edilmesi durumunda beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı değiştirilerek şeker hastalığı geciktirilebilir veya önlenebilir.


Gizli Şekerin Belirtileri Nelerdir?


Gizli şeker oluştuğunda kişide belirli bir şikayet ve bulgu tespit edilemez. Bu nedenler gizli şeker tanısı genellikle farklı sebepler ile yapılan kan testleri sonucu tespit edilir.


Ancak şeker hastalığı henüz gelişmeden de aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:  • Sık sık açlık hissetme

  • Vücutta kilo artışı

  • Yüksek kan basıncı

  • Halsizlik

  • Yorgunluk

  • Dikkat dağınıklığıBu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!