Gebeliğin Astım Üzerine Etkisi Yayınlanma Tarihi : 02.11.2020 04:18:01 - 6 ay önce
78 izlenme78 okunma 0 yorum0 yorum

Gebeliğin Astım Üzerine Etkisi


Astım, hamile kadınlarda sık sık görülen rahatsızlardan bir tanesidir. Genel olarak astım hastalığı hamile kadınların %5 kısmında genellikle görülmektedir. Astım bazen basite alınsa da hamilelikte ciddi bir rahatsızlıktır. Hamilelik sırasında astım hastalığı kontrol edilmezse bazı olumsuz durumlara yol açmaktadır. Hamilelik döneminde solunum sistemi rahatsızlıkları, astım hastalığını da ilerletmiş olup bebeğinde zarar görmesine yol açmaktadır.


Astımın Hamilelik Dönemindeki Etkisi


Hamilelikte astım hastalığının yan etki sebepleri, nedenleri gibi birçok farklı sonuçlar ortaya konulmuştur. Bu ortaya çıkartılan sonuçlar değişik tedavi yollarına da yol açmış oluyor. Astım rahatsızlıkları gebelik esnasında düşük doğum yapma ihtimalini ortaya çıkarmış olmaktadır. Astım hastalığı tedavi edilmesi zamanlarda ve kontrol altına alınmazsa daha kötü sonuçlara sebep olmaktadır.


Gebelik Döneminde Astımın Etkisi


Gebelik dönemlerinde astım hastalığı sürekli değişim gösteren bir rahatsızlıktır. Astım hastalığı kontrol altına en kısa sürede alınmadığı zamanlarda kronikleşme olmaya söz konusu olur ve giderek ilaç kullanmak zorunluluğu meydana gelir. Hamilelikte ise bebeğe zarar vermesi ile astımın bebeğe de bulaşması söz konusu olmaktadır. Hamilelik sırasında astım hastalığı kontrol altına alınamadığı takdirde burun kompleksi gibi bazı rahatsızlıklarda ortaya çıkmaktadır.


Astım hastalığı tedavilerinde en iyi yol hastanın solunum sistemi rahatsızlığını kontrol altına almaktır ancak hamilelik durumlarında ise bazı durumların zararlı materyallerden korunması ve iyi bir şekilde değerlendirilmesi gereklidir. Hamile kadınlarda yanlış bilinen bir unsur ise ilaç kullanmalarının zararlı olması gibi söz konusu olmaları ancak bu düşünce yanlış bilinmemektedir çünkü astım hastalığının tedavisi için bu ilaçlar mecbur kullanılması gerekli ve gebelik açısından da hiçbir şekilde zararı yoktur. Astım hastalığını arttıran sebepler genelde üst solunum enfeksiyonları, sinüzit gibi rahatsızlar astımı artırmaktadır.Kategoriler :   Gebelik - Bebek - Çocuk Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!