Gebeliğin 9. Ayında Bebeğin Gelişimi Nasıldır? Yayınlanma Tarihi : 29.10.2020 22:53:39 - 6 ay önce
98 izlenme98 okunma 0 yorum0 yorum

Gebeliğin 9. Ayında Bebeğin Gelişimi Nasıldır?


Gebeliğin 9. Ayının, 34-40. haftalar arasına tekabül ettiği görüşü hâkimdir. Her normal gebelik 40. haftaya kadar beklemeyebilir. Bir doğumun normal seyrinde gerçekleşmiş sayılabilmesi için en az 37. haftada vuku bulmuş olması gerekir. Bazı gebelikler ise 40. haftayı da geçerek 41. haftaya ulaşabilir ve doğum bu hafta içinde gerçekleşebilir. Bebeğin boyu bu dönemde 50-55 cm civarı ve kilosu 3.5-4 kg civarına ulaşır.


34. Hafta: Gelişmeye devam eden bağışıklık sistemi


Anne karnında 34. haftaya ulaşmış olan bir bebek, artık doğmuş olan bebekler gibi uyurken gözlerini kapatıp uyandığı zaman gözlerini açma eylemi yapabilir. Bu hafta bebeğin bağışıklık sistemi enfeksiyonlara karşı gelişmeye devam eder. Bebek, cisimleri sıkıca tutabilir. 34. haftada bebeğin akciğerleri ve diğer organları olgunlaşmıştır. Bu haftadan sonra doğacak olan bebeklerin çoğunda solunum problemi gerçekleşmez.


35. Hafta: Azalan hareketler


Bebeğin el ve ayakları iyice tombullaşmaya başlar. Bebeğin hacminin büyümesi sebebi ile anne karnında daha fazla alanı kaplamaya başlar. Bu nedenle, bebeğin hareketleri azalır ve yavaşlar. Anne, bebeğin hareketlerindeki azalmayı fark edecektir. Ancak bununla birlikte, bu hareketler daha net ve sert bir şekilde hissedilecektir.


36. Hafta: Büyüme ve artan hacim


Bebeğin diz, dirsek, bilek ve boyun kısımlarında yağ tabakasının etkisi olarak katlanmalar oluşmuştur. 36. haftada bebeğin damakları sertleşir. Bu hafta içinde doğan bebeklerin yoğun bakıma alınmasına gerek olmaz. Oldukça gelişmiş olan bebek, bu dönemde doğarsa, normal zamanında doğmuş bebekler gibi hayatlarını devam ettirebilirler. Bebeğin bağışıklık sistemi de gelişimini tamamlamıştır.


37. Hafta: Büyümenin devamı


Bebek bu dönemde doğumun yaklaşması sebebi ile solunum alıştırmaları yapar. Bu hafta doğan bebekler erken doğum olarak nitelendirilmezler. Bebeğin kilosu artmaya ve kapladığı alan genişlemeye devam eder. Bağışıklık sistemi gelişmeye devam eder.


38. Hafta: Kilo alımına devam


38. haftaya gelen bir gebelik döneminde, anne karnındaki bebeğin kafa çevresi artık karın çevresi ile eşit uzunluğa gelmiştir. Bundan önceki haftalarda kafa çevresi karın çevresinden daha geniş idi. Bu dönemde bebek için kilo alımından daha farklı bir değişiklik yok gibidir.


39. Hafta: Doğum beklentisi


39. haftada artık bebeğin doğumu her an gerçekleşebilir durumdadır. Bebeğin vücudunu kaplayan lanugo adı verilen tüyler yok olur.


40. hafta: Gebeliğin son dönemi


Artık bebeğin tam doğma vakti olarak kabul edilir. Bebek kilo almaya ve büyümeye devam eder.


41. Hafta: Gebeliğin son haftası


Bebeklerin az bir kısmının ulaştığı bir dönem olarak bilinir. Pek çok bebek bu haftaya ulaşmadan dünyaya gelir. Bu haftayı aşan bebekler de vardır. Böyle doğumlara “geç doğum”, “gün aşımı” veya “gün geçmesi” denilir.


 


Kategoriler :   Gebelik - Bebek - Çocuk Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!