Gebeliğin 8. Ayında Bebeğin Gelişimi Nasıldır? Yayınlanma Tarihi : 29.10.2020 22:53:02 - 6 ay önce
88 izlenme88 okunma 0 yorum0 yorum

Gebeliğin 8. Ayında Bebeğin Gelişimi Nasıldır?


Gebeliğin 8. Ayı, 29-33. haftalar arasındaki döneme tekabül eden süreçtir. Bu dönemde bebeğin kilosu yaklaşık olarak 1900 gr kadardır. Bebeğin bu dönemdeki boyunun uzunluğu ise yaklaşık olarak 43 cm kadardır.


29. Hafta: Gelişen duyular


Bu haftada bebek beyni vücut ısısını ayarlama, solunumu ayarlama gibi yetileri kazanmış olur. Bebeğin cildinin altında yağ dokusunun gelişimi devam eder. Artık diş etleri gelişmiş olan bebek, aynı zamanda gözlerini sağa sola hareket ettirebilir. Koku, tat, ses ve ışık duyuları daha fazla gelişmiştir. Bebek, kafasını ışığın geldiği yöne doğru çevirebilir. Bu haftada bebek artık her gün yarım litre idrar yapar hale gelmiştir.


30. Hafta: Dişlerin tam gelişimi, bağırsakların ve sindirim sisteminin olgunlaşması


30. haftada bebeğin kemik iliği artık kan hücrelerini üretebilecek yetiye sahiptir. Dişleri gelişmiş ve damakların altında bulunmaktadır. Bebeğin bağırsakları ve sindirim sistemi olgunlaşmıştır. Bebek bu haftada göz kapaklarını açıp kapatır. Etrafındaki gelişmelerin daha fazla farkındadır.


31. Hafta: İris hareketleri


31. haftadan itibaren bebek hızla kilo almaya başlar. Akciğerler ve sindirim sistemi neredeyse tam olarak gelişmiştir. Bebeğin göz bebekleri(iris) ışığa göre genişleme ve daralma hareketleri yapabilir.


32. Hafta: Derinin kalınlaşması


Bebek 32. Haftada günün neredeyse %90’ını uyuyarak geçirir. Saçları uzamıştır. Bebeğin cildinin altında bulunan yağ dokusu arttığı için derisi daha kalın bir hal alır. Bu hafta içinde bebeğin yüzündeki kırışıklıklar azalır. Düzenli olarak hareket etmeye devam eder.


33. Hafta: Kemiklerin sertleşmesi, yüksek miktarda amnion sıvısı


33 haftalık gebelik döneminde, bebeğin içinde bulunduğu amnion sıvısı en yüksek miktarına ulaşır. Bu haftadan sonra amnion sıvısının bir miktar azalma eğilimi göstermesi normal bir durum olarak kabul edilir. Amnion sıvısının azalması ile bebeğin hareketlerinde seyrekleşme görülmesi muhtemeldir. Bebeğin vücut gelişimi devam ederken kafa çapı da büyümeye devam eder. Cilt altı yağ depolama işlemi bu hafta da devam eder. 33. Haftada bebeğin kafa kemikleri hariç, vücudundaki kemikler sertleşmeye devam eder. Kafa kemiklerinin sertleşmemiş olması, doğum anında bebeğin kafatasının esnek olmasını ve bebeğin kafasının doğum kanalından rahatça çıkarak, doğumun normal seyrinde sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.Kategoriler :   Gebelik - Bebek - Çocuk Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!