Gebeliğin 7. Ayında Bebek Gelişimi Nasıldır? Yayınlanma Tarihi : 29.10.2020 22:51:30 - 6 ay önce
81 izlenme81 okunma 0 yorum0 yorum

Gebeliğin 7. Ayında Bebek Gelişimi Nasıldır?


Gebeliğin 7. Ayı, 25-28. haftalar arası döneme tekabül eden süreçtir. Bu dönemde bebeğin ağırlığı yaklaşık 1000 gr civarı iken, boyu ise 37 cm civarında seyreder.


25. Hafta: Omurilik gelişimi, burun deliklerinin açılması


Gebeliğin hemen hemen 25. haftasında bebeğin omuriliği, kemikleri ve eklemleri şekillenmeye başlar. Akciğerlerin kan damarları gelişir. Ayrıca bebeğin burun delikleri açılır. Bebek bu haftalarda, annesinin sesini duyar ve ona tepki olarak hareket eder.


26. Hafta: Alveol ve sürfaktan oluşumu, gözlerin gelişimi


26. haftada bebeğin akciğerlerinde alveol denilen hava keseciklerinin gelişimi söz konusudur. Ayrıca yine akciğerlerde sürfaktan denilen ciğerlerin gelişimi için oldukça önemli olan bir madde salgılanmaya başlar. Sürfaktan, akciğerlerin hava keseciklerinin yüzeylerini kaplayarak solunuma yardımcı olan bir maddedir. Bu dönemlerde doğan bebeklerin solunum yapabilmeleri için bu gelişmeler oldukça önemli görülür. Bu haftalarda bebeğin vücudunda yağ ve ter bezleri aktive olur. Tırnaklar, saçlar, kaşlar ve kirpikler uzamaya devam eder. Ayrıca, bu haftada, anne yoğun ışıklı bir ortama girdiyse, bu ışığın bir kısmı karın içine ulaşır ve bebek bunu fark edebilir. Yani bu gelişim haftasındaki bebek, dışarıdaki ortamın karanlık mı aydınlık mı olduğunu fark edebilir. Ayrıca, bebeğin göz kapakları açılmıştır ve görebilme kabiliyeti kısmen de olsa gelişmiştir.


27. Hafta: Tat alma duyusunun gelişmesi


27. haftaya giren bir hamilelik döneminde, artık üçüncü trimester (son üç ay)’a girilmiştir. Akciğerler ve beyin hızla gelişirken, göz kapakları da iyice açılmaya başlar. Gözde ışığın algılanarak beyne ulaşmasını sağlayan retina tabakası gelişir. 27. Haftalık gebelikte, anne karnındaki bebeğin dilindeki tat tomurcukları gelişmiştir. Yani, eğer anne çok acı, baharatlı veya tatlı-ekşi yiyecekler yediğinde, bebek bunu algılayabilir.


28. Hafta: Görme yetisinin oluşması, nefes alıp verebilme kabiliyeti, kalp atımlarının duyulması


Kaş ve kirpiklerin oluşumu tamamlanmıştır. Saçlar uzamaya devam eder. Göz kapakları artık tam olarak açılabilir. Bu dönemde bebek doğarsa, gözleri yakın objeleri görebilecek seviyeye ulaşmış olarak doğacaktır. Bebeğin vücudu büyümeye ve tombullaşmaya devam eder. Akciğerler nefes alıp verme işlevini yerine getirebilir. Ancak yine de erken doğum durumunda, bazı bebeklerde solunum problemleri oluşabilir. Bebeğin kalp atımları artık stetoskop ile veya kulağın karına dayanması ile duyulabilir.Kategoriler :   Gebelik - Bebek - Çocuk Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!