Gebeliğin 6. Ayında Bebeğin Gelişimi Nasıldır? Yayınlanma Tarihi : 29.10.2020 22:50:29 - 6 ay önce
76 izlenme76 okunma 0 yorum0 yorum

Gebeliğin 6. Ayında Bebeğin Gelişimi Nasıldır?


Gebeliğin 6. Ayı, yaklaşık olarak 21.-24. Haftalar arasındaki döneme tekabül eden süreç olarak bilinir. Bu dönemde anne adaylarının tansiyonları biraz düşebilir. Tansiyonun düşmesinin sebebi, bebeğe daha fazla kan gitmesini sağlamaktır. Bu dönemde şeker tarama testi uygulanır. Bu dönemde bebek oldukça belirgin hareketler yapar. Anne adayının ilk hamileliği ise bu dönemde net olarak bebeğin hareketlerini hissedebilir. Ayrıca 6. Ayın sonunda baba da annenin karnına elini koyduğunda bebeğin hareketlerini hissetmeye başlayabilir. Gebeliğin 6. ayında anne karnındaki bebek artık yaklaşık 400-500 gr ağırlığa ulaşmış olur. Bu haftalarda bebeğin boyu ise yaklaşık olarak 25-30 cm’e ulaşmıştır. Gebeliğin 6. Ayında, anne karnındaki bebeğin hafta hafta gelişimi aşagıdaki gibidir.


21. hafta: Kalbin güçlenmesi


Kemik iliği içinde bebeğin kan hücreleri yapılmaya başlar. Kalp kası 21. Haftadan itibaren güçlenmeye başlar.


22. hafta: Küçük insan


Bu haftada, bebek artık küçük bir insandır denilebilir. 22. haftada bebeğin tat alma ve dokunma duyuları gelişmeye başlar. Bu duyularının geliştiği, Ultrason görüntülerinde, parmak emme hareketinden veya kendi vücuduna dokunma hareketleri yapmasından anlaşılabilir. Beyin gelişimi bu haftadan sonra hızlanır. Bebeğin göz kapakları artık oluşmuştur ve bunları hareket ettirebilir. Bu haftada, erkek bebeklerin testisleri karının iç kısmından aşağı kısma doğru alçalmaya başlar. Kız bebeklerde yumurtalık ve rahim gelişimi tamamlanmış ve vajina da gelişmiştir.


23. hafta: Akciğer gelişimi


Bebeğin başı hala vücuduna oranla büyüktür. Gelecek haftalarda bu oran gitgide normale dengeye ulaşacaktır. Bebeğin derisi kırışık bir görüntüye sahiptir. Ayrıca vücudu kaplayan minik tüyler, yani lanugo tüyleri, koyu bir renk almaya başlar. 23. haftada, bebeğin akciğerleri dış dünyaya hazırlık yapmaya başlar. Bu haftadan önce doğan bebeklerde akciğerler işlevini yerine getiremez. Bu haftalarda gerçekleşen doğumların az bir kısmı yaşatılabilirken, yaşayan bebeklerde ise kalıcı sakatlıklar oluşabilir. Körlük ve zekâ geriliği bu sakatlıklar arasında sayılabilir.


24. hafta: Baş aşağı pozisyon


24 haftalık hamilelik dönemine ulaşmış olan bir annenin karnındaki bebek, baş aşağı durmaya daha eğilimlidir. 24. Haftada doğan bebeklerin yaşama ihtimali %50 olarak belirtilir.Kategoriler :   Gebelik - Bebek - Çocuk Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!