Gebeliğin 5. Ayında Bebeğin Gelişimi Nasıldır? Yayınlanma Tarihi : 29.10.2020 22:49:39 - 6 ay önce
74 izlenme74 okunma 0 yorum0 yorum

Gebeliğin 5. Ayında Bebeğin Gelişimi Nasıldır?


Gebeliğin 5. Ayı, 17. Hafta ile 20. Hafta arasındaki döneme tekabül eder. Bu dönemde bebeğin hızla büyümesi ile anne adayının karnı belirginleşmiştir. Gebeliğin 5. ayında bebek hareketlerinin oldukça yoğun olduğu ultrason görüntülerinde gözlemlenebilir. Anne adayına bebekte görülmesi muhtemel olan kromozom anomalisi riskini belirlemek için uygulanan “dörtlü test” ve bebeği ayrıntılı gözlemlemek için uygulanan “detaylı ultrason” olmak üzere iki ayrı test yapılır. Gebeliğin 5. Ayında bebeğin haftalık olarak gelişim seyri aşağıdaki gibidir.


17. hafta: Hıçkırıkların başlaması


17 haftalık gebelikte, bebeğin saçları ve kaşları oluşur. Bebek, artık hıçkırmaya başlamıştır. Anne adayı, hıçkırıkları hissedebilir. Vücut ısısını denge haline getiren kahverengi yağ dokusu oluşur.


18. hafta: Kemiklerin gelişmesi, işitmenin gelişmesi ve yutma becerisinin gelişmesi


Artık bebeğin kemik yapısı güçlenir. İlk olarak bacaklar ve iç kulak kemikleri sert kemik halini alır. İşitme sinirleri gelişir ve bebek artık annenin kalp atışlarını, midesinden gele sesleri duymaya başlar. Yutma işlevi de gelişir ve bebek rahim içinde amnion sıvısını yutabilir.


19. hafta: Verniks tabakası, idrar yapabilme, sesleri işitme ve istemli kas hareketleri


19 haftalık bebeğin vücudunu verniks adı verilen yağlı ve beyaz bir tabaka kaplar. Verniks tabakası bebeğin vücudunu çizilmelerden muhafaza eder. Ayrıca bu hafta içinde anne karnındaki bebeğin böbrekleri gelişim gelişmeye devam ettiğinden, bebek için yeni bir işlev olan idrar yapma işlevini kazanır. Bu dönemde, bebeğin işitme duyusu iyice gelişmiştir. Öyle ki, bebek artık çeşitli sesleri işitebilir, karşılıklı konuşmaları duyabilir. Bu dönemden itibaren bebek, annenin konuşmalarını, söylediği şarkıları dinler ve annenin sesini bu şekilde tanıması mümkün olacaktır. Bu hafta, anne karnındaki bebek istemli bir şekilde kas hareketleri yapmaya başlar. Baş parmağını emme, başını hareket ettirme, bu istemli hareketlerden bazılarıdır.


20. hafta: Hareketleri anne tarafından hissedilmesi


20. haftalık gebelikte, anne karnındaki bebeğin derisi artık iyice kalınlaşır ve deri tabakaları oluşur. Saçlar ve tırnaklar uzamaya devam eder. Bu haftadan itibaren bebeğin hareketleri anne tarafından hissedilebilir.Kategoriler :   Gebelik - Bebek - Çocuk Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!