Gebeliğin 4. Ayında Bebeğin Gelişimi Nasıldır? Yayınlanma Tarihi : 29.10.2020 22:48:31 - 6 ay önce
70 izlenme70 okunma 0 yorum0 yorum

Gebeliğin 4. Ayı Bebek Gelişimi


Gebeliğin 4. ayı, 12-16. haftalar arasında tekabül eder. 12. hafta itibari ile bebeğin tüm organları oluşmuştur. Organların işlevlerinin ne olduğu ve yapıları belirlenmiş olur. Bu haftadan itibaren organlar hacim olarak büyümeye başlayacaktır. Saçlar ve tırnaklar uzamaya başlar. 2. trimester başlangıcı olan 13. haftadaki gelişmeler aşağıdaki gibidir.


13. hafta : Dişlerin oluşumu


13. hafta itibari ile erkek bebeklerin gelişmiş cihazlarla ultrason görüntülerinde cinsiyet görünebilir. Bununla birlikte genelde bebeklerin cinsiyetleri 16. Hafta veya sonrasında gözlemlenebilir. Bebeğin boyu yaklaşık 7 cm olmuş ve ağırlığı da 25 grama kadar ulaşmış olur. Bebeğin gözleri birbirinden uzak iken 13. haftada artık birbirine yaklaşmaya başlar. Bebeğin ses telleri oluşmaya başlar. Karaciğer safra salgılamaya, pankreas ise insülin üretmeye başlar. Bebeğin damaklarının alt bölümünde hemen hemen 20 tane diş meydana gelir. Bebeğin hareketleri bu hafta da devam eder; ancak anne bu hareketleri hala hissedememektedir.


14. hafta: Nefes alıp verme


14. haftada, bebeğin boyu yaklaşık olarak 9 cm’e ulaşmıştır. Kilosu ise 45 gr kadar olmuştur. Bebek nefes alıp verme hareketleri yapar. Bebek nefes alıp verme işlemini içinde bulunduğu amnion sıvısı ile yapar. Boynu uzayarak, çenesi gövdeden uzaklaşmaya başlar. Sindirim sistemi hareketleri başlar. Bu hafta anne karnındaki bebek, başparmağını emebilir. 14. Hafta itibari ile bebeğin parmak izleri oluşmaya başlar. Kemik iliği, kan hücrelerini üretmeye başlamıştır. Bu haftada bebeğin beyninden gelen sinir impulsları, yüz kaslarını uyarır ve çeşitli mimiklerin oluşmasına sebep olur.


15. hafta: Anne sesi


Bu hafta içerisinde anne karnındaki bebeğin boyu hemen hemen 10 cm’e ulaşmış, kilosu ise 70 gr kadar olmuştur. Lanugo denilen bebeğin vücudunu kaplayan ince tüy tabakası oluşmaya başlar. Bu tüyler 26. Haftaya kadar gelişir. Dildeki tat tomurcukları gelişir. Annenin yediği tatlı yiyecekler, bebeğin içinde bulunduğu ve onun aracılığı ile beslendiği amnion sıvısına geçerek bebeğe ulaşır. 15. Haftada anne karnındaki bir bebek, ışığı az da olsa algılar. Ancak, göz kapakları hala kapalıdır ve son 3 aya kadar da kapalı kalacaktır. 15. Haftada anne karnındaki bebek, annesinin sesini duymaya başlar.


 


Kategoriler :   Gebelik - Bebek - Çocuk Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!