Gebeliğin 3. Ayında Bebeğin Gelişimi Yayınlanma Tarihi : 29.10.2020 22:47:28 - 6 ay önce
82 izlenme82 okunma 0 yorum0 yorum

Gebeliğin 3. Ayında Bebeğin Gelişimi Nasıldır?


Gebeliğin 3. Ayı yani 9-12. haftalarında bebek yine çok hızlı bir şekilde gelişir. Bu haftalarda kafa ve gövde net bir şekilde ayrılacak şekilde gözlemlenmeye başlayacaktır. Bu döneme bakıldığında kafa genelde gövdeye oranla aynı büyüklüktedir. Bu durum normal insanın vücut kafa oranına göre oldukça büyük bir boyuttur. Bebeğin kol ve bacak hareketleri artık net bir şekilde izlenir. Gebelik boyunca yapılacak testlerden bazıları olan ikili test ve ense kalınlığı ölçümü gibi testler bu haftalarda yapılır.


9. hafta : İç genital organların gelişimi


9. haftadaki bir bebeğin vücudu artık iyice şekillenmeye başlar. Ultrason görüntülerine göre, bebeğin bu haftada başı, vücudunun geri kalan kısmı ile normal orana göre büyüktür. El parmakları, ayak parmakları ve tırnakları gelişmeye başlar. Sindirim sistemi gelişmeye başlar. Dış genital organdan bağımsız olarak önce iç genital organlar gelişmeye başlar. Bu hafta içerisinde bebekte ufak ufak hareketlenmeler olsa da anne bu hareketleri henüz hissedemez.


10. hafta : Göz çukurları ve Dişler


10. hafta içerisinde vital organlar gelişir. 10. Haftada bebeğin parmaklarının ayrılması ve tırnak gelişimi bu hafta da sürer. İskelet gelişmeye devam eder. Dişler oluşmaya başlar. Bebeğin göz çukurları oluşur; ancak ultrasonda gözleri hala kapalı olarak izlenir. Erkek bebeklerde bu hafta, testisler tarafından testosteron hormonu üretilmeye başlanır. Böylece bebeğin dış genital organı gelişmeye başlar.


11. hafta : Dış genital organlar


11. haftada da bebeğin organ sistemleri hızla gelişmeye devam eder. 11 haftalık hamilelikte bebeğin kulaklarının gelişimi gerçekleşir. 11. Hafta itibari ile dış genital organlarda ise penis ve klitoris birbirinden belirgin şekilde farklılaşır.


12. hafta : Yüz hatlarının değişimi


12. haftanın içinde, bebeğin çenesi ve burnu gelişir. Bu gelişim olayı ile bebeğin yüzünün görünümü değişir. Bu hafta artık el tırnakları ve ayak tırnakları da gelişimi tamamlanmış olur. Bu haftanın sonunda hamileliğin üç evresinden ilk evre olan 1. trimester (ilk üç ay) biter ve yeni üç aylık evre olan 2. trimester başlar.Kategoriler :   Gebelik - Bebek - Çocuk Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!