Gebeliğin 2. Ayında Bebeğin Gelişimi Nasıldır? Yayınlanma Tarihi : 29.10.2020 22:46:15 - 6 ay önce
69 izlenme69 okunma 0 yorum0 yorum

Gebelikte 2. Ayında Bebeğin Gelişimi Nasıldır?


Gebeliğin 5. ve 8. haftaları arasında, bebek hücrelerinin farklılaşması ve özel bazı fonksiyonlarının oluşması bakımından çok hızlı gelişme gösterir. Diferansiasyon, yani faklılaşma denilen bu sürecin sonucunda, bebeğin dışarıdan görüntüsü ana hatları ile belirginleşmeye başlar.


5. hafta: Embriyonun 3 tabakası


5. hafta, vücudun ana hatları ile oluşmaya başladığı haftadır. Embriyoyu bu haftada 3 tabaka halinde incelemek mümkündür. En üst tabakada bulunan bir oluk vardır. Buradan, beyin ve omurilik gelişecektir. Orta tabakadan ise kan ve dolaşım sistemi gelişir. Embriyonun orta noktasında bulunan kabartıdan kalp gelişir. Dolaşım sistemi ilk olarak fonksiyon gören sistem olarak bilinir. Bebeğin kalp atımları 21.-22. Gün civarı ultrason ile izlenebilir. İç tabaka dediğimiz bölümden 5. haftada, idrar torbası, bağırsaklar ve akciğer gelişir. Gebeliğin 5. Haftasında bebek yaklaşık 1.5 mm uzunluğundadır.


6. hafta: Yüz ve beyin


Bebek yaklaşık 3 kat büyür. Yüz ana hatları oluşmaya başlar. Gözlere dönüşecek olan optik kesecikler belirgindir. İç kulağa ait yapılar oluşur. Beyin hızlı bir şekilde büyümeye başlar. Kol ve bacaklarda bulunan küçük kemikler görülebilir. Bebek 6. Haftada yaklaşık 3 mm’dir.

7. Hafta : Plesenta kordonu


7. haftada plesenta kordonu görülebilir. Beyin daha karmaşık bir hal almaya başlar. Kafatasının şeffaf olduğu görülebilir. Bu haftada yüz daha fazla ayrıntı içermeye başlar. Kol, bir pençe gibi görünür. Bebek yaklaşık olarak 8.5 mm olmuştur.

8. Hafta


El ve ayak parmakları birbirine yapışık, kollar ve bacaklar uzamış şekilde görülebilir. Diz, dirsek ve bilek gibi vücut kısımları görülebilir. Göz kapakları oluşmaya başlar. Burun, kulaklar ve üst dudak daha belirgin hal alır. Kalp, dakikada yaklaşık 150 defa atar. Bu, bir yetişkininkinin 2 katıdır. Bebek, bu hafta içerisinde yaklaşık olarak 12.5 mm uzunluğa ulaşmıştır.


Genel olarak bakıldığında, gebeliğin 2. ayında bebek yüz hatlarının temel olarak gelişmesi, beynin hızla büyümesi ve kafatası içerisini doldurmaya başlaması, kollar ve bacakların büyümesi ve görülebilir hal alması, kalp atımlarının izlenmeye başlanabilmesi gibi gelişmelerin olduğu söylenebilir.Kategoriler :   Gebelik - Bebek - Çocuk Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!