Gebeliğin 1. Ayında Bebeğin Gelişimi Nasıldır? Yayınlanma Tarihi : 29.10.2020 22:45:28 - 6 ay önce
72 izlenme72 okunma 0 yorum0 yorum

Gebeliğin 1. Ayında Bebeğin Gelişimi Nasıldır?


Gebelik, yani bir bedende bir başka bedene ev sahipliği yapma, onu besleme ve büyütme hisleri, kadınlar için tarif edilemeyecek bir duygudur. Bütün gebelik süreci, bebeği büyütme hayali ile geçirilir. Peki, kişinin hayatını büyük oranda değiştiren bu eşsiz süreç nasıl başlar? Gebeliğin ilk ayında annenin rahminde neler oluşur?


Gebelik oluşumu


Kadın doğum uzmanlarının verdiği bilgiler göz önüne alındığında, gebelik sürecinin, görülen son adet tarihinden itibaren 280 gün yani yaklaşık 40 hafta kadar süren bir zaman dilimi olduğu söylenebilir. Döllenme olayının gerçekleşmesinin ardından, kadın, beklediği ilk âdetinin gününün geciktiğini fark ettiğinde, bebek yaklaşık 4-5 haftalıktır. Bu yüzden, gebeliğin ilk ayında anne adayı, gebe olduğunun farkında değildir. Son adet tarihinden 14-15 gün sonra yumurtlama gerçekleşir. Gebelik, yumurtlama sonrası, yumurta ile spermin döllenmesi ile oluşur.


Döllenme sonrası yaşanan süreç


Normalde, 23 kromozomlu yumurta, döllenme işlemi ile birlikte 46 kromozomlu bir zigot halini alır. Bu döllenme olayı, “tuba” denilen oluşumlarda meydana gelir. Yumurta döllendikten sonra oluşan zigot, rahmin içine doğru yaklaşık olarak 4-5 günlük bir yolculuğa çıkar. Bu noktada, zigot artık embriyo olarak isimlendirilir ve hamileliğin 2. ayına kadar da bu isim ile anılır. Embriyo, döllenme olayının ardından yaklaşık 6-7 gün sonra yuvalanmaya başlar ve 9. Veya 10. günde yuvalanma işlemi tamamlanmış olur. Gebeliğin, son adet tarihinden yaklaşık 2 hafta sonra yani yumurtlama döneminde gerçekleştiği düşünüldüğünde, kadının bir sonraki adet gününe yaklaşık 4-5 gün kalmışken, döllenme ve yuvalanma işlemi bitmiştir. Kadın, adet gününün geciktiğini fark ettiğinde, embriyonun yaklaşık 15-20 günlük bir süreç geçirdiği söylenebilir. Embriyo, rahim içine yuvalanma işlemini gerçekleştirdikten sonra, gelişimine hızla devam edecektir.


Gebelik ne zaman tespit edilebilir?


Embriyonun yuvalanma döneminde, gebelik tespiti için yapılacak olan kan testi doğru sonuç verir. Bununla birlikte, eczaneden gebelik tespiti için satılan idrar testleri bu kadar erken sonuç vermeyebilir. Gebeliğin ultrason ile saptanması ise son adet tarihi baz alınarak, bu tarihten hemen emen 4 hafta sonra olabilir. Bu süreç içerisinde kanda bulunan Beta HCG değeri 1500’ü geçtiği takdirde, vajinal muayene ile gebelik tespit edilebilir. Kandaki Beta HCG seviyeleri 6000’i geçtiği takdirde ise karından bakılarak gebelik saptanabilir.


 Kategoriler :   Gebelik - Bebek - Çocuk Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!