Gastrit Nedir ve belirtisi ve tedavisi nasıl olur ? Yayınlanma Tarihi : 23.10.2019 01:19:40 - 2 yıl önce
329 izlenme329 okunma 0 yorum0 yorum

Midenin iç yüzeyindeki mukoza tabakasının iltihaplanmasına gastrit denir. İleri yaşlarda çok daha fazla görülür. Çoğu zaman müzmin gastrit vakaları tüm toplumlarda görülür. Gastrit ülsere göre çok daha yüzeysel bir hasar oluşturur. Tedavisine önem verilmez ise daha derinlere işleyerek ülser oluşturacak şekilde aşınmaya yol açabilir. Bakteriyel enfeksiyonlar sonucu oluşur ama başka sebeplerden dolayı da meydana gelebilir. Oldukça sık görülen bir hastalıktır. Belirti vermeden ilerler ve iki yetişkinden birinde gastrit görülür.


Nedenleri Nelerdir?


Beslenme alışkanlığı gastrit oluşumunda önemli bir etkendir. Kötü beslenme, alkol kullanımı mide yüzeyine zarar vererek gastrit oluşumuna sebep olabilir. Mide asidinin fazla salgılanması gastrit oluşumunda çok önemli faktördür. Aşırı sigara kullanımı mide asidinin fazla salgılanmasına neden olur ve sonuç olarak gastrit kaçınılmaz olur.


Aşırı stres diğer etkenlerden birisidir. Stres mide asidinin aşırı salgılanmasına sebep olur.


Kullanılan bazı ilaçlar da gastrit sebebi olabilir. Asit içerikli ilaçlar, romatizma ilaçları, ağrı kesiciler mideye zarar verebilirler. Karaciğer ve böbrek yetmezlikleri de bu hastalığa neden olabilir.


Belirtileri Nelerdir?


Aniden oluşan ve kronik gastrit olmak üzere iki çeşidi vardır.


Kronik olan çok az belirti verir. Çoğu zaman da hiç belirti vermeden ilerler. Karnın üst kısmında ağrı, bulantı ve kusma oluşabilir. İştah azlığı, geğirme ve midede şişkinlik görülür.


Aniden oluşan akut gastrit vakasında ise midede yanma, ağrı ve basınç görülür. Bulantı ve kusma da oluşur. Kusarken kan gelmesinin sebebi mide yaralarının kanaması ve kanın aside karışmasıdır. Daha ağır vakalarda dışkı koyu renklidir.


Teşhis Nasıl Koyulur?


Dâhiliye uzmanına ya da gastroenteroloğa görünmek gerekir. Geçlere ilaç yolu ile mide asidi salgısını azaltma yoluna gidilir. 40 yaşını geçmiş kişilerde ise teşhis için endoskopi yöntemine başvurulur. Etkili ve doğru teşhis açısından garantili bir yöntemdir. Gerekmesi halinde hastanın midesinden parça alınabilir ve mikroskopta incelenir.


Tedavi Yöntemi Nasıldır?


Fazla miktarda yemek yeme mide yanmasını artırır. Bu nedenle az ama sık sık yemek yemenin faydalı olduğu bilinmektedir. Yatmadan önce asla bir şey yenmemelidir. Aksi halde gece boyunca mide çalışacak demektir ve bu midenin yorulması anlamına gelecektir. Bu nedenle yatmadan en az 2 saat önce yeme işleminin sonlandırılması ve başka bir şey yenmemesi gerekir.


Küçük lokmalar halinde yemek yenmelidir. Lokmalar iyice çiğnenmelidir ve bu sayede sindirim kolaylaşır ve mide aşırı zorlanmaz.


Çok sıcak ya da çok soğuk yemek yenmemeli ve çok soğuk su içilmemelidir. Hızlı şekilde yemek yemenin de zararı vardır.


Yemekten hemen sonra ağır egzersizden kaçınılmalıdır.


Sebebe göre tedavi uygulanır. Çoğu vakada asidin azaltılması şikâyeti azaltır ve de sonlandırır. Hastalığa neden olan bakterinin yok edilmesine yönelik 2 antibiyotik içeren 2 haftalık kür uygulanır. Romatizma ilaçları kullananların bu kür süresince ilaçlarını kesmesi gerekebilir.


Mideye Zarar Veren Besinler?


Kahve, kola, çay midede tahribata yol açar.


Portakal suyu da dâhil olmak üzere asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Mutlaka içilecekse yarı oranında su katılmalıdır.


Kızartma gibi bol yağlı yiyecekler midedeki asit üretimini çoğaltacağından zararlıdır.


Soğan tüketmekte midedeki asidi artırır.


Çikolata tüketmek yağ ve kafein oranı fazla olduğu için doktorlar tarafından tavsiye edilmez.


Özellikle aç karnına alkol almanın son derece zararlı olduğunu da bilmek gerekir.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!