Fotoğrafçılıkta ISO Ayarları Hakkında Bilgi Yayınlanma Tarihi : 17.11.2019 09:33:28 - 1 yıl önce
275 izlenme275 okunma 0 yorum0 yorum

Fotoğrafçılıkta ISO Ayarları Hakkında Bilgi


Hızla gelişen teknolojiye paralel olarak fotoğraf makineleri de gün geçtikçe daha da gelişiyor, her geçen zaman daha gelişmiş, daha donanımlı fotoğraf makineleri üretiliyor. Durum böyle olunca da fotoğraf çekmek hayatımızın en büyük rutinlerinden biri oluyor. Tabi fotoğraf çekerken veya çekinirken en büyük takıntılarımızdan biri de fotoğrafın kalitesidir, kimse çekildiği bir fotoğrafta kötü çıkmak istemez. Bu yüzden bu yazımızda Fotoğrafçılığın kaliteyle alakalı olan terimlerinden biri olan ISO'nun ne olduğunu açıklayıp, ayarlarının nasıl yapıldığı hakkında bilgi vereceğiz.


ISO Nedir? Ayarları Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılmalıdır?


Bazı fotoğraf makinelerinde ASA olarak da geçebilen ISO fotoğrafçılıkta en sık karşılaştığımız terimlerden birisidir. ISO ayarı asıl olarak fotoğrafların ışık ayarlarını ayarlamak amacıyla kullanılır. Eğer kullandığınız filmli bir makine ise, ISO ışığa duyarlılık anlamına gelir. Dijital makinelerde sensöre düşen ışığı ayarlamak, ISO'yu ayarlamakla aynı şeydir. Eğer çektiğiniz fotoğrafın daha parlak çıkmasını istiyorsanız, ISO değerini yükseltebilirsiniz. Otomatik ayar modunda olan kameralarda, çektiğiniz fotoğrafların parlaklığından memnun değilseniz yine bu ayarı kullanarak parlaklığı kendinize göre değiştirebilirsiniz.


Çektiğiniz fotoğraf çok karanlık çıkıyorsa ISO değeri yükseltilmeli, çok aydınlık çıkıyorsa tam tersi olarak düşürülmelidir. Fakat şöyle de bir durum var ki; ISO değerini çok fazla yükseltmek sensöre çok fazla ışık düşmesine sebep olabilir. Bu da dolayısıyla yan pikselleri etkiler ve fotoğrafta ''gürültü'' dediğimiz bir karıncalanma ve bulanıklık ortaya çıkar. Akla gelenin aksine ISO sadece karanlık ortamlarda fotoğrafın parlaklığını artırmak için kullanılmaz. Bazen fotoğrafın kalitesini artırmak, göze daha hoş gelmesini sağlamak için parlaklığını düşürmeniz de gerekebilir. Akıllı telefon kullanıyorsanız, fotoğraf çekerken ayarları otomatikten manuele almak fotoğrafınızın kalitesi açısından daha faydalı olabilir. Çünkü ISO değeri ile diğer değerlerin iyi ve birbirleriyle uyumlu bir şekilde ayarlanmaları sonucu ortaya harika fotoğraflar çıkarabilirsiniz.Kategoriler :   İLGİNÇ BİLGİLER Etiketler : Fotoğrafta ISO ayarlarıISO ayarları nasıl olmalıfotoğrafçılık ve ISOISO nedir Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!