Evham Nedir ve Belirtileri Nelerdir ? Yayınlanma Tarihi : 10.10.2019 18:43:37 - 2 yıl önce
312 izlenme312 okunma 0 yorum0 yorum

Evham Nedir? Belirtileri Nelerdir?


Birçoğumuzun duyduğu ve kullandığı bir kelimedir evham. Bir deyim olarak kullanma alışkanlığı kazandığımız bu kelime bir konu hakkında olumsuz düşüncelere kapılmak, panik yapmak anlamına gelir.


Nasıl Evham Sahibi Oluruz?


Evham, aslında kendi kendimize sahip olduğumuz olumsuz bir alışkanlıktır. Bir durum hakkında olumsuz bir gelişme yaşanacağından korkma durumunu sürekli düşünerek, kendi kendimize kurarak, bunu her durumda yaşar hale geliriz. Psikolojik olarak edindiğimiz bu olumsuz alışkanlık bütün yaşamımızı etkiler ve bizi çok yorar aynı zamanda mutsuz eder.


Nasıl Evham Yaparız?


Bir durum hakkında taşıdığımız endişeyi sürekli olarak düşünmemiş, üzerine olumsuz senaryolar üretmemiz bizim evham yapmamızdır. Örneğin yola çıkan bir aile bireyimiz gideceği yere varana kadar sürekli düşünürüz. Acaba gitti mi? Acaba bir sorun oldu mu? Neden hala aramadı? Acaba bir şey mi oldu? Gibi olumsuz sorular soran düşüncelerimiz bizim Ev hamlarımızdır. Genellikle olumsuz düşünceler beynimizden yayılan dalgalar ile olumsuz hallere döner ve evhamlandığımız konular genelde olumsuz sonuçlanır.


Dikkat edin, evhamlı insanların başlarına hep bir sorun gelir. Örneğin çocuğunun hasta olmasından korkup onu sürekli kollayıp kollayan bir ebeveynin çocuğu genelde hasta olur. Çünkü olumsuz düşünceleri etrafına olumsuz sinyaller verir ve yaşamaktan korktuğu durum başına gelir. Bu konuda eski bir deyim olan “sakınan göze çöp batar” bunu iyi açıklayan bir örnektir. Bir konuda ne kadar sakınırsanız, ne kadar endişe duyarsanız, ne kadar evham yaparsanız, maalesef ki bu olumsuzluğu yaşamak durumunda kalırsınız.


Evhamdan Nasıl Kurtuluruz?


Evhamdan kurtulmanın en kolay yolu olumlu düşünmektir. Olumlu düşünerek iyi olacağına inanmak sizi evham yapmaktan kurtaracağı gibi aynı zamanda etrafınıza pozitif sinyaller veren beyniniz olayların pozitif yaşanmasını sağlayacaktır.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!