Etlerin Yumuşak Olmasını Nasıl Sağlanır ? Yayınlanma Tarihi : 19.10.2019 18:07:58 - 2 yıl önce
321 izlenme321 okunma 0 yorum0 yorum

Etlerin Yumuşak Olmasını Nasıl Sağlanır


 


Et iyi ve kaliteli bir protein kaynağıdır. Etin besin değeri azalmadan pişirilmesi gerekir ama aynı zamanda yumuşacık olması da istenir. Bunu nasıl yapacaksınız, etlerin yumuşak olması nasıl sağlanır, aşağıdaki pratik bilgiler bu konuda çok işinize yarayacak. Etler pişerken suyunu kaybetmemeli, yerken ağızda dağılmalı, kolay çiğnenmelidir. Etlerin yumuşacık pişmesi için bakalım neler yapılabilir?


Etlerin suyunu kaybedip kuruması bazı yöntemlerle engellenebiliyor. İşte o yöntemler:


Et sote yaparken


*Sote yapacaksanız istediğiniz büyüklükte doğrayıp tencereye çok az yağ koyarak ısıtın. Küçük bir parça eti içine attığınızda “ Cızzz” sesini duymalısınız. Bu ses tencere veya tavanızın tam olarak ısındığını belirtir. Etlerinizin tamamını tencerenize veya tavanıza rahatlıkla atabilirsiniz. Yüksek ateşte, etlerinizin rengi değişinceye kadar karıştırın. Buna “Mühürleme” adı verilmektedir. Etlerin rengi değişirken suyunu içinde koruyacaktır.


*Bu sırada kesinlikle tuz ilave etmeyin. Aksi halde etleriniz suyunu bırakacaktır.


*Soteleme işlemi bitince domates, soğan, biber gibi malzemelerinizi, gerekiyorsa biraz da sıcak su ekleyerek, ağzı kapalı olarak ve kısık ateşte pişirmeye devam edin.


Fırında pişirmek için


Eğer etlerinizi fırında pişirecekseniz önceden marine edilmiş etler bir tavaya alınarak hafifçe dış yüzeyini dağlayın. Dağlanmış ya da hafifçe kızarmış etler bir kaba alınarak 160–170 dereceye ayarlanmış fırında, istediğiniz malzemeleri de ekleyerek pişirin.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!