En İyi Wi-Fi Ayarı Nasıl Yapılır? Yayınlanma Tarihi : 04.10.2019 17:54:53 - 2 yıl önce
2914 izlenme2914 okunma 0 yorum0 yorum

En İyi Wi-Fi Ayarı Nasıl Yapılır?


İnternet kullanıcıların çoğu genelde kablosuz ağın otomatik ayarlarını kullanıyor. Otomatik ağ sizin için en iyi sonucu sunuyor olabiliyor ama ufak ayarlar yaparak en iyi sonuca ulaşabiliyorsunuz. Peki, kablosuz ağın bu ince ayarı nasıl yapılıyor?


Wi-Fi Ayarı


1-Öncelikli olarak modeminizin alt kısmında bulunan IP numarasını alıyor ve tarayıcınıza yazıyorsunuz. Genellikle 192.168… şeklinde devam eden ıp numarasını yazdıktan sonra tarayıcı da karşınıza çıkan kullanıcı adı şifre kısmına da modemin altında bulunan kullanıcı adı ve şifreyi giriyorsunuz.


2- Giriş yaptıktan sonra wi-fi bölümü açıyorsunuz.


3- Karşınıza çıkan bölümde bir Wi-Fi adı belirliyorsunuz. Benzeri olmaması gerekiyor.


4- Wi-Fi ya da SSID gizleme seçeneğini kapatıyorsunuz. 


5- Kablosuz bağlanacağınız cihaz yeni ise modunuzu N only modu eğer eski bir cihazdan bağlanıyorsanız b/g/n modunu seçmek gerekiyor. Eğer 802.11.ac bir modeme sahipseniz bütün protokollerin bulunduğunu belirten seçeneği seçiyorsunuz.


6- Bu işlemlerden sonra sıra kanal bant genişliğine geliyor bunun için yapmanız gereken modeminiz 5GHz özelliği taşıyorsa 20/40 MHz yapıyorsunuz. Eğer modeminiz 2.5 GHz ise 20 MHz yapıyorsunuz.


7- Bu işlemlerin hepsini doğru bir şekilde uyguladıktan sonra önemli bir nokta olan kanal seçimi kısmına geliyorsunuz. Burada boş olan daha çok verim alabileceğiniz kanalı seçmek gerekiyor. Eğer android bir cihaz bulunuyorsa evde Wifi Analyzer indirerek çevredeki ağların hangi kanalı kullandığını öğrenebiliyorsunuz bu kanallara baktıktan sonra kendiniz modeminizde boştaki kanalı seçiyorsunuz. 8, 11 ya da 13. Kanallar çok daha iyi sonuçlar verebiliyor. Android değil de windows ise WifiInfoViewogramını kullanabiliyorsunuz. Mac kullanıyorsanız alt tuşuna basarak wi-fi simgesine tıklıyorsunuz karşınıza çıkan ekranda Kablosuz Ağ Tanıları kısmını açıyorsunuz açılan yerde pence ve daha sonra tara diyerek görüntüleyebiliyorsunuz.


8- WPA2 ve şifrelemeden de AES’ i seçiyorsunuz.


 Kategoriler :   TEKNOLOJİ Etiketler : wifi kanal bulucuen iyi wifiwifi analyzerwifi ayarlarıwifi 20mhz vs 40mhz farkı5ghz modeme bağlanma Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!