Elektronik İmza Nedir? Nasıl Kullanılır? Yayınlanma Tarihi : 05.10.2019 21:38:21 - 2 yıl önce
337 izlenme337 okunma 0 yorum0 yorum

Elektronik İmza Nedir? Nasıl Kullanılır?


Bir süredir hayatımızda olan, fakat toplumumuzun ciddi bir kesiminin ne olduğu konusunda pek fikri olmayan elektronik imza diğer bir adıyla e-imza, bilgisayar ortamında kullandığımız imza olarak tanımlanmaktadır. 5070 sayılı kanuna göre, elle atılan ıslak imza ile eşdeğer olarak kabul edilmekte ve her bireyin kişisel imzasının yerine geçmektedir. Bu sayede elektronik imza; gerek kamusal, gerekse bireysel birçok işlemin kolay ve hızlı bir şekilde halledilmesine imkan sağlamaktadır.


Elektronik İmza Nasıl Alınır?


Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından onaylı, sertifika sahibi hizmet sağlayıcılar kanalı ile vatandaşlara sunulmaktadır. Bu hizmet sağlayıcıların listesine BTK' nın internet sitesinden ulaşılabilir. Online olarak doldurulan bir form akabinde elektronik imza, kullanıcıya flaş bellek şeklinde bir akıllı kart ile gönderilir. Bu akıllı kart bilgisayara takıldığı zaman, ilgili yazılımın da yüklenmesiyle birlikte sistem pin kodu ister. Bu pin kodunun üç defa yanlış girilmesi sonucunda elektronik imza bloke olmaktadır. Kullanılmaya başlanan elektronik imza için, hizmet sağlayıcılarına senelik belli bir ücret de ödenmektedir.


Elektronik İmza Nerelerde Kullanılabilir?


Günlük hayatımızda ıslak imzamızı kullandığımız çoğu alanda, bilgisayar ortamında yaptığımız işlemler için de elektronik imzayı kullanırız. Zaten yasalar tarafından, elektronik imzanın ıslak imzadan hiçbir farkının bulunmadığı belirtilmektedir. Çeşitli kamu ortamları (e-devlet, e-reçete gibi), e-ticaret uygulamaları, bankacılıkla ilgili çeşitli işlemler, şirketlerde ve holdinglerde yönetim kurulu üyelerinin kararlarının onaylanması elektronik imzanın kullanıldığı alanlara örnek gösterilebilir.


Elektronik İmza Nerelerde Kullanılamaz?


Elektronik ortamın yetersiz olduğu bazı kamu işlemlerinde, bireyin bilfiil kamu dairesinde bulunması gerekmektedir. Nikah ve boşanma işlemleri, cenaze işlemleri, doğum ve nüfus kaydı işlemleri, miras ve veraset işlemleri ve tapu, alım satım işlemleri elektronik imzanın kullanılamadığı alanlar olarak gösterilmektedir.


Elektronik İmzanın Avantajları Nelerdir?


Zaman kazanımı, işlemlerde kolaylık ve hızlılık, maliyetlerde azalma ve güvenlik, elektronik imzanın avantajları arasında gösterilmektedir. Şöyle ki; bilgisayar ortamında elektronik imza onaylı bir işlem kolay ve hızlı bir şekilde halledilebilir. Bu şekilde zamandan da tasarruf sağlanmaktadır. Online ortamda yapılan işlemlerde kağıt, baskı, mürekkep, posta gibi kırtasiye malzemelerden de tasarruf sağlanır. Bu da maliyetleri azaltmaktadır. Elektronik imza ile kişi, yaptığı işlemi ve bu işleme yönelik bilgileri kesinlikle kendisi teyit eder ve bu da şifreleme sistemi sayesinde verilerin, üçüncü şahısların eline geçmesini engellemekte olup, güvenlik ile ilgili bir avantajdır.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!