El Titremesi Nasıl olur ve Tedavisi Varmıdır ? Yayınlanma Tarihi : 03.11.2020 17:46:34 - 6 ay önce
182 izlenme182 okunma 0 yorum0 yorum

El Titremesi


Bilimsel adı tremor olan titreme, istemsiz oluşan, ritmik, sallanma şeklindeki bir eklem hareketi olarak tanımlanıyor. Bu hastalık sadece ellerde değil kollarda, başta, bacaklarda ve ses tellerinde de görülebilir. Günlük hayatın insan üzerinde bazı olumsuz etkileri vardır. Bunlar aşırı stres, korku, öfke, duygusal anlar, heyecan, fiziksel yorgunluk gibi pek çok nedenler olabilir. Bunun sonucu olarak ellerde titreme oluşabilir. Bunun dışında el titremesi bazı hastalıklarında habercisi olabilmektedir. Genç, orta ya da ileri yaş fark etmeksizin her bireyde görülebilen el titremesi nedenine göre değişik yöntemlerle tedavi edilebiliyor.


El Titremesi Hangi Durumlarda Görünür?


Birçok nedene bağlı olarak görülen el titremesinin bazı nedenleri epilepsi, fazla alkol alımı, B12 yetmezliği, beyin damar hastalığıdır. Bu durumlar sebebiyle de elde titreme oluşabilir. Bunun yanında fazla çay ve kafeinli içecekler tüketilmesi de el titremesini arttırmaktadır.


Tedavi Yöntemleri


Bir hastalıktan çok, bir belirti olan el titremesinin tedavisindeki amaç sadece bu durumu geçirmek değildir. Eğer varsa el titremesine yol açan başka hastalıklarında araştırılması gerekir. Bu şekilde hastalığın alt nedenleri bulunarak tedavi edilebilmektedir. El titremesi bu gibi tetkiklerle tedavi edilemezse esansiyel tremor ya da parkinson hastalığı için tedavi düşünülebilir.


El Titremesini Önlemenin Yolları


El titremesi görünen kişilerin ilk olarak bir nöroloğa başvurması gerekir. Bunun yanı sıra kullandığımız bir ilaç varsa ilacı yazan doktor ile irtibat kurulup ilacın dozu ayarlanabilir. El titremesini önlemenin bir diğer yolu da kafeinli içeceklerin kullanımını azaltmaktır. Stres ve sıkıntıdan kaçınılmalı, fiziksel yorgunluğunuzu azaltarakta el titremesi önlenebilir.


El Titremesinin İlerlemesi ve Parkinson Tremoru


Dinlenme halinde iken kollar ya da bacaklarda görülen tipik bir kaba titreme hastalığı olan bu hastalık aynı anda elin baş ve işaret parmağının aynı anda titremesidir. Hastalar ellerini kullanmaya başladıklarında bir süre kaybolur. Ellerde oluşan titremenin bir nedeni ise bu hastalık olabilir. Bu hastalık genelde ortalama 60-65 yaşlarında görülmektedir. Ayrıca her el titremesi olan parkinson hastası değildir. Normal insanlarda da heyecan ve stres gibi nedenlerde elde titremeye neden olabilir.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!